התקף חרדה ומחשבות טורדניות

 

שאלה
אני בן 38 ולפני שבועיים קיבלתי פתאום התקף חרדה כשהייתי עם הילדים שלי בקניון. הרגשתי סחרחורת כאילו אני הולך להתעלף ודפיקות לב חזקות חשבתי שאני מקבל התקף לב. כל כך נבהלתי שלא ידעתי מה לעשות עם עצמי, הרגשתי שאני משתגע ממש. התקף החרדה היה כל כך חזק שמאז אני קם בבוקר ומרגיש מבוהל כל היום שהנה זה עוד פעם מגיע. התחילו לי מחשבות טורדניות בעקבות כך שעוד יותר גורמות לי להרגיש חרדה ופחד. אני בקושי מרגיש שאני מצליח להחזיק את עצמי למרות שכלפי חוץ אני מתפקד כרגיל והולך לעבודה אבל בפנים המחשבות משתוללות ואני מבוהל. האם יש משהו טבעי שאני יכול לקחת על מנת להוריד את תחושת החרדה ולהוריד את המחשבות הטורדניות? אני רוצה לנסות משהו טבעי קודם וחשוב לי שזה יהיה מהר.

 

תשובה

מה שאתה מתאר הוא סימפטומים קלאסיים אופייניים להתקף חרדה - תחושת סחרור, דופק מהיר מאוד, הרגשה שמשהו איום עומד לקרות, תחושה של הנה אני משתגע ועוד. החוויה הלא נעימה שארעה לך כשחוות את התקף החרדה הובילה אותך למעגל קסמים שלילי בו אתה מתחיל לפחד מהפחד עצמו דבר שגורר אחריו גם מחשבות טורדניות וציפיה מתמדת לקטסטרופה שאוטוטו עומדת להתרחש. לפני שאתייחס לטיפול הטבעי בחרדה כמה מילים על התופעה עצמה. לחרדות פנים וצורת רבות. ישנם למעלה ממאה סימפטומים לחרדה שבינהם כל התופעות שחווית. ראשית חשוב שתדע כי חרדה היא תופעה רגשית אולי הנפוצה ביותר כיום וסובלים או יסבלו ממנה כ 25% מהאוכלוסיה זאת אומרת אחד מכל ארבעה אנשים ברחוב, או מחבריך או מאלו שאתה מכיר, חווה או יחווה פחות או יותר את מה שעבר עליך. הסיבות לחרדה הן רבות אולם ברור היום כי מתח וסטרס מתמשך הם כנראה הגורמים המרכזיים להתפרצות התקף חרדה. למרות שהסימפטומים שהרגשת היו ברמה האישית מפחידים ונוראיים הרי שהם לא יכולים ממש להזיק - זו רק הרגשה ולא באמת אתה הולך לקבל התקף לב ולא באמת אתה הולך להשתגע. זו הנחיה קשה מאוד למי שנמצא בחרדה אולם הרגעה היא המפתח לבעיה.. הפחד מהפחד הוא נפוץ מאוד וצריך למצוא את הדרך לשחרר אותו. מאחר ולחרדה היבטים גופניים ומחשבתיים יש צורך להרגיע את מערכת העצבים ובמקביל למצוא את הדרך לשחרר את המתח שנוצר מהחרדה עצמה וזה שהיה קיים גם קודם לכן. ישנם היום טיפולים מאוד יעילים להפחתת חרדה אם זה ברמה של פסיכיאטר, ביו-פידבק, EMDR, שיחות ועוד מגוון שיטות בתחום הפסיכולוגי.


צמחי מרפא טובים להרגעה ואיזון מערכת העצבים

לצד טיפולים אלו אתה יכול באופן יעיל לא פחות להפחית את החרדות על ידי שני דברים: האחד הוא פעילות גופנית שתרומתה להפחתת חרדה היא מדהימה בעיקר בשל העובדה כי בפעילות גופנית אתה משחרר הרבה מתח דבר המשפיע ישירות על תחושת החרדה. הדבר השני הוא צמחי מרפא שכמה מהם נחקרו ונמצאו יעילים ביותר להרגעה כללית של מערכת העצבים וכן להפחתת מחשבות טורדניות. צמחי המרפא פועלים באופן עדין על מערכת העצבים בהרגעה ישירה, שיפור זרימת דם למוח, ויסות וחיזוק פעולת בלוטת האדרנל, המעניקה לגוף יכולת גבוהה יותר להתמודד מול מתח, מיקוד החשיבה והסרת הסחות דעת כגון מחשבות שליליות ועוד. ברגע שתקטע את מעגל הקסמים השלילי על ידי פעולות אלו תתחיל בהפחתה הדרגתית הולכת וגוברת של החרדה עצמה וכל תסמיניה. ישנם גם טכניקות נשימה מאוד טובות המסייעות להרגעה - הנשימות כמה שזה נשמע פשוט כך זה יעיל - לסיכום, יש טיפול טוב לחרדה ובהחלט אתה יכול להשתחרר ממנה ודי מהר.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..