התנוונות הרשתית - טיפול וריפוי טבעיהתנוונות הרשתית - רקע כללי

התנוונות הרשתית הינה מצב שלרוב מופיע אצל אנשים מבוגרים. התוצאה של ניוון רשתית הינה איבוד הראייה במרכז שדה הראייה (המקולה) בגלל נזק הנגרם לרשתית. המקולה היא הנקודה שבה אנחנו רואים בצורה החדה והברורה ביותר. כשיש נזק למקולה, הראיה מדרדרת בצורה משמעותית. התנוונות רשתית מופיעה בשתי צורות - צורה "רטובה" וצורה "יבשה". התנוונות רשתית הינה הגורם העיקרי לעיוורון אצל מבוגרים (מעל גיל 50). התנוונות רשתית יכולה לגרום לקשיי ראייה המאופיינים בחוסר יכולת לקרוא, לנהוג או לזהות פרצופים, למרות שהראיה ההיקפית נשארת ומאפשרת פעילויות של חיי יום-יום.
השכבה הפנימית של העין היא הרשתית, המכילה עצבים שמדווחים למוח על ראיה. במרכז הרשתית נמצאת המקולה, שם הראיה היא החדה ביותר. למרות שהתנוונות רשתית קיימת גם אצל צעירים, המושג לרוב מתייחס להתנוונות רשתית של מבוגרים (age-related macular degeneration - ARMD).


סמפטומים של התנוונות רשתית הקשורה לגיל (ARMD)

- ראייה מטושטת, הדרדרות הדרגתית בראייה מרכזית
- ראיית צל או אזורי ראייה חסרים
- ראייה מעוותת
- קושי לראות הבדלי צבעים בעיקר כהים מכהים ולבנים מלבנים
- התאוששות איטית של הראייה לאחר חשיפה לאור חזק

לא ברור במדויק מהו הגורם להתנוונות הרשתית בגיל מבוגר. מחקרים מראים כי יש קשר גנטי. מחקרים נוספים מראים את הקשר בין התנוונות הרשתית לבין הרס תאים על ידי רדיקלים חופשיים. כמו כן נמצא קשר בין עישון לבין הסיכון להתנוונות הרשתית. התנוונות הרשתית בגגיל המבוגר נפוצה יותר בעולם המודרני ושכיחותה עולה.


טיפול נטורופתי טבעי - התנוונות הרשתית

מחקרים רבים הראו את הקשר בין התנוונות רשתית לבין פעילות של רדיקלים חופשיים הפוגעים ברשתית. רדיקלים חופשיים הינם מולקולות לא מאוזנות. עקב חוסר איזונם הכימי הם יוצרים תגובות שרשרת הגורמות לחימצון. חימצון של תאי הגוף גורמים להזדקנות מהירה ומוות מוקדם של תאים. רדיקלים חופשיים כיום נחשבים כגורם מאיץ לזיקנה ולמחלות.
עיקר הטיפול הנטורופתי בהתנוונות הרשתית יהיה לעלות בצורה משמעותית את ריכוז האנטי אוקסידנטים, הנלחמים ברדיקלים החופשיים, בעזרת תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה.

תזונה
חשוב ביותר לצרוך מזונות עשירים באנטי אוקסידנטים ספציפים לעין כגון ירקות ופירות כתומים, צהובים וירוקים - פלפל כתום, מנגו, פפאיה, גזר, דלעת, בטטה, עליים ירוקים כגון עליי בייבי, חסה, כרוב וכולי. האנטי אוקסידנט הספציפי לעין הינו פיטוכימיקל בשם לוטאין. לוטאין הינו פיטוכימיקל ממשפחת הקרטנואידים. הוא נפוץ בירקות ופירות צהובים בעיקר ובעלים ירוקים. הוא נוגד חימצון רב עוצמה המצוי בכמות יחסית גבוהה בעיניים, בייחוד ברשתית ובעדשה. פעילותו נוגדת החימצון מונעת הזדקנות מוקדמת של תאי העין ומגנה מפני "פולשים" כגון וירוסים וחיידקים. מומלץ לצרוך לוטאין על ידי אכילה של ירקות ופירות עשירים בלוטאין.

תוספי תזונה
ויטמינים ומינרלים אנטי אוקסידנטים - ויטמין E, ויטמין C, בטא קרטן וסלניום.
כמו כן אבץ הוא מינרל חשוב מאוד לשמירה על בריאותה עין. הוא שומר על שלמות הריריות וכן הוא קו פקטור בתהליכים אנטי חימצוניים. פיטוכימיקלים כגון לוטאין וזאקסנטין.

צמחי מרפא
ג'ינקו בילובה - מקורו של עץ הג'ינקו בסין וביפן ועליו משמשים למטרות רפואיות מזה אלפי שנים. החומרים הפעילים של צמח זה הם גליקגולידים, פלבנואידים כגון קוורציטין וביו פלבונים כגון גינקגטין וחומצה גינקולית. צמח זה מזרים דם, משפר זרימת דם בעורקים הכליליים מכיל חומרים אנטי אוקסידנטים חזקים. הוא יעיל בהזרמת דם לעין והבאת נוגדי חימצון לעין.
בילברי - (VACCINIUM MYRTILLUS) מכיל ריכוז גבוה של נוגדי חימצון ממשפחת הפלבנואידים, משפר זרימת דם. נוגד חימצון ספציפי לעין.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - התנוונות הרשתית

שאלה:
לאימי יש התנוונות ברשתית שהחלה אצלה בגיל 61. אני מבין שיש מרכיב גנטי במחלה זו. מה עליי לעשות כדי למנוע אותה?
תשובה:
מחקרים רבים מראים את הקשר בין אורח חיים לבין התנוונות הרשתית בגיל מבוגר. ככל שעולה ריכוז הרדיקלים החופשיים בעין, כך הסיכון להתנוונות ברשתית עולה. הגורמים לעלייה ברדיקלים חופשיים בגוף הינה עישון, חשיפה לחומרי הדברה, ריסוס, עשן וכן עקב אכילה של מזון דל בנוגדי חימצון. על מנת להוריד את הסיכון להתנוונות הרשתית מומלץ להמנע מעישון ומהחשפות למזהמים ולאכול תזונה עשירה בנוגדי חימצון שמקורם בעיקר בירקות ופירות.

שאלה:
קראתי על תוסף בשם לוטאין, שהוא טוב לעיניים. זה נכון?
תשובה:
לוטאין הינו פיטוכימיקל ממשפחת הקרטנואידים. הוא נפוץ בירקות ופירות צהובים בעיקר ובעלים ירוקים. הוא נוגד חימצון רב עוצמה המצוי בכמות יחסית גבוהה בעיניים, בייחוד ברשתית ובעדשה. פעילותו נוגדת החימצון מונעת הזדקנות מוקדמת של תאי העין ומגנה מפני "פולשים" כגון וירוסים וחיידקים. מומלץ לצרוך לוטאין על ידי אכילה של ירקות ופירות עשירים בלוטאין.

שאלה:
מהו הגורם להתנוונות רשתית?
תשובה:
לא ברור במדויק מהו הגורם להתנוונות הרשתית בגיל מבוגר. מחקרים מראים כי יש קשר גנטי, אך מחקרים אחרים מראים את הקשר בין התנוונות הרשתית לבין הרס תאים על ידי רדיקלים חופשיים. כמו כן נמצא קשר בין עישון לבין הסיכון להתנוונות הרשתית.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית