הקשר בין אטופיק דרמטיטיס ונבט חיטה

 

שאלה
יש לי ילד בן 4 שיש לו אטופיק דרמטיטיס. קראתי שאטופיק דרמטיטיס יכול להגרם מאכילת חיטה. אני רוצה לשפר לו את המזון וחשבתי להוסיף לו לתפריט נבט חיטה כמקור לויטמין E, שחשוב לבריאות העור. האם נבט חיטה יכול לגרום לאטופיק דמטיטיס? וחיטה מלאה?יש טיפול נטורופתי למצב זה?

 

תשובה

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור הנקראת גם "אסטמה של העור". היא מחלת עור שנגרמת כתגובה אלרגית של מערכת החיסון ומתבטאת בגרד, אדמומיות ויובש בחלקים שונים בגוף. הגרד מאוד מאוד מציק והגרוד גורם לפציעה ולזיהום בעור. התגובה החריפה של מערכת החיסון נובעת משיבוש וחולשה של מערכת החיסון. הסיבות לשיבוש ולחולשה יכולים להיות שונים מאדם לאדם. מבחינת הגישה הנטורופתית הסיבה המרכזית לאטופיק דרמטיטיס היא אי סבילות למזון - זהו מצב בו הגוף מגיב למזון מסוים כגורם אלרגני. מצב זה יכול להיווצר בעקבות עיכול חלקי חלבון שלמים עקב מערכת עיכול חלשה. בניגוד, לתגובה אלרגית, באי סבילות למזון הסימפטומים אינן מיידים ולכן האבחנה קשה. לפעמים לוקח שנים עד שהאי סבילות באה לידי ביטוי והיא יכולה להתבטא בסימפטומים רבים כגון אסטמה, מיגרנה, כאבי בטן ועוד. אחד מרכיבי המזון הנפוצים בעולם המערבי הגורמים לאי סבילות למזון הינו חלבון החיטה, הגלוטן. לכן לא מומלץ לתת לבנך נבט חיטה כמקור לויטמין E.


טיפול נטורופתי לאטופיק דרמטיטיס

במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת תכנית טיפול לאטופיק דרמטיטיס שמטרתה לאזן ולחזק קודם כל את מערכת החיסון. מיתון תגובתה של מערכת החיסון יפסיק את שרשרת התגובות שתוצאתם גרד ויובש בעור. איזון מערכת החיסון קודם כול נעשה על ידי הורדת כול המזונות העלולים לגרום לאי סבילות למזון. בהתאמה של תפריט היפוארלגני המזון לא יגרה וישפעל את תגובת מערכת החיסון. בנוסף, ישנם צמחי מרפא ותוספי תזונה שמאזנים את מערכת החיסון. צמחי מרפא כגון סקוטלריה סינית ואסטרגלוס מאזנים ומחזקים את מערכת החיסון ובעלי פעילות אנטי אלרגית ישירה. תוספי תזונה לאיזון פלורת המעי מחזקים ומאזנים את מערכת החיסון דרך חיזוק מערכת העיכול.


לסיכום, טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס כולל

תזונה: היפואלרגנית, מאזנת מערכת חיסון
צמחי מרפא: אנטי אלרגיים, מחזקי מערכת חיסון
תוספי תזונה: מאזני מערכת חיסון בעלי פעילות אנטי אלרגית


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית