היפוגליקמיה וחולשה | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
היפוגליקמיה וחולשה

רקע אודות המטופל:
ירדן, בן 27, עובד בחברת הייטק, סובל מעודף משקל - BMI : 32

תלונות עיקריות:
חולשה - התחיל לפני כחודשיים. לפני כמה חודשים עשה דיאטת אטקינס, דיאטה ללא פחמימות, אכל בעיקר בשר, גבינות וביצים. אחרי 3 חודשים "נשבר" ואכל המון סוכר ופחמימות פשוטות. יום לאחר שבירת הדיאטה הופיעה החולשה. החולשה מופיעה אחת ליום, נפילה דרמטית ברמת האנרגיה, מרגיש חולשה בכל הגוף. החולשה מלווה בירידה ביכולת הריכוז, חוסר פיקוס בעיניים, לפעמים לא מצליח לפתוח את העיניים. החולשה נמשכת כשעה. עקב החולשה הפסיק ללכת לחדר כושר. שבירת הדאטה הפסקת אימוני הכושר תרמות לעלייה במשקל ולירידה במצב הרוח.

חולשה ועייפות הם הסימפטומים שעליהם הכי הרבה מתלוננים במסגרת הטיפול הנטורופתי. אני פוגשת תלונה זו שוב ושוב גם כתלונה עיקרית וגם כתלונה משנית. שאלת המיליון דולר היא תמיד להבין מה המקור לחולשה, ויכולות להיות לחולשה סיבות רבות. לאחר שאני מאבחנת את המקור לבעיה, הדרך לפתרון ולתכנית טיפול כבר סלולה. בסיפור של ירדן מהר מאוד הבנתי שהחולשה מתבטאת בנפילת אנרגיה. התשאול העלה כי נפילת האנרגיה מתרחשת לרוב כשעתיים לאחר האוכל. כמו כן הקשר בין הופעת החולשה לראשונה והשינויים התזונתיים הקיצוניים שירדן עשה, הביאו אותי למסקנה כי החולשה נוצרת מנפילות סוכר, או בשמם המקצועי - היפוגליקמיה.

היפוגליקמיה היא מצב שבו הסוכר בדם צונח פחות מ 70. מצב זה גורם לתופעות רבות, בין השאר, עייפות קיצונית עד עילפון, חוסר יכולת להתרכז, כאבי ראש, עצבנות ועוד. מה שעוזר למצב זה, כפי שהמטופל ידווח, זה אכילת מתוק. ברמה כזו או אחרת רוב האוכלוסייה המודרנית סובלת מהיפוגליקמיה. הרבה אנשים מדווחים לי בקליניקה כי בשעות הצהריים המאוחרות יש להם נפילה ברמת האנרגיה ושתיית קפה עם משהו מתוק מאוששת אותם. הסיבה לנפיצות התופעה טמונה במזון שאנו אוכלים. בטבע סוכר מזוקק לא קיים, אלא מגיע במעטפת של סיבים תזונתיים, כמו בפירות, שממתנים את השפעת הסוכר על הגוף. שימוש בסוכר מזוקק, כפי שאנו מכירים אותם כסוכר לבן או פרוקטוז תירס כפי שמשתמשים בתעשיית המזון, הוא מרכיב שאינו טבעי לגופנו והצריכה שלו היא גבוהה. סוכר מזוקק קיים בכל תפריט של האדם המודרני לאורך כל היום - עוגות, עוגיות, קורנפלקס, ביגלה, שוקולד, גלידה וכולי עשירים בסוכר מזוקק. הוסיפו לזה פחמימות פשוטות כגון אורז לבן ולחם לבן והתוצאה היא עליות וירידות חדות של רמות הסוכר בדם לאורך כל היום. אנשים מאוד רגישים סובלים מהתנודות החדות הללו עד למצב של נפילות אנרגיה קיצוניות.

ברקע:
ירדן בדיאטות כבר הרבה שנים, עולה ויורד במשקל, עשה שתי דיאטות גדולות וירד כל פעם מעל 10 קילו.
בחודשים האחרונים סובל מכאבי שרירים ומפרקים, מיחושים בכל הגוף, רוב הזמן כואב לו הגוף
דיכאון - תחושה כללית של ייאוש


הטיפול הנטורופתי בהיפוגליקמיה וחולשה

עיקר הטיפול בהיפוגליקמיה היא הרכבת תפריט תזונתי שיאזן את רמות הסוכר בדם וימנע את התנודות החדות של רמות הסוכר בדם. תזונה עם אינדקס גליקמי נמוך משפיעה על הגוף בדיוק בצורה זו והיא האופטימלית למצב של היפוגליקמיה. פעילות גופנית אירובית כגון הליכה, ריצה, אופניים ושחייה גם כן מאזנת את רמות הסוכר בדם. המלצתי לירדן להתחיל עם הליכה קצרה בשעות הבוקר, שעות שבדרך כלל אינו סובל מחולשה. בנוסף, דברתי עם ירדן על החשיבות של תזונה מאוזנת ואורח חיים בריא כדרך לשמירה על משקל תקין. דיאטות חוזרות ונשנות מאטות את המטבוליזם של הגוף וגורמות בסופו של דבר להשמנה. תזונה בריאה ומאוזנת, בשילוב עם פעילות גופנית קבועה, תשמור על משקל תקין לאורך זמן, ולא פחות חשוב - על בריאות ואיכות חיים.


תוצאות הטיפול בהיפוגליקמיה וחולשה

נפגשתי עם ירדן לאחר 3 שבועות. הוא התמיד בתפריט שהמלצתי לו וכל התופעות שחווה נעלמו! הוא לא סבל יותר מחולשות, הוא הרגיש ערני ומפוקס יותר מתמיד, הכאבים בגוף נעלמו כלא היו הוא אפילו ירד קצת במשקל וכתוצאה מכך מצב רוחו השתפר בצורה משמעותית. המשך הטיפול היווה תמיכה לשינוי אורח חיים - תזונה בריאה ומאוזנת, ללא דיאטות קיצוניות, הקניית הרגלי אורח חיים נכונים, כדי שירדן ירגיש בריא ומאוזן.


 

אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית