הורדת חומצה אורית על ידי תזונה נכונה

 

שאלה
אני בן 55, סובל מחומצה אורית גבוהה בדם כבר 3 שנים. גילו לי את החומצה האורית הגבוהה בעקבות התקף גאוט שהיה לי. מאז יש לי התקפי גאוט אחת לכמה חודשים וכל פעם הם מתעצמים ונמאס לי מזה ומהכאבים מסביב. בנוסף יש לי כולסטרל גבוה בדם ואני לוקח כדור להורדת כולסטרול. קראתי את המאמר על הטיפול בגאוט ורציתי לשאול האם אפשרי על ידי תזונה להוריד חומצה אורית ובכך את התקפי הגאוט ואם כן כיצד לעשות זאת והאם יש דברים אחרים יכולים לעזור לפתור את הבעיה בדרך טבעית?

 

תשובה

חומצה אורית - הקרויה גם חומצת שתן הינה תוצר הפירוק הסופי של פורינים, המרכיבים את ה -DNA. החומצה נוצרת בגוף מפירוק DNA ומפירוק מזון שהתעכל. במצב תקין הגוף מפנה את החומצה האורית כך שרמתה נשארת תקינה בדם כל הזמן. כשיש כמות גבוהה של חומצה אורית בדם, הנגרמת בעיקר מתזונה לקויה, או כשיש הפרשת לא תקינה של חומצה אורית מהכליות, נוצר עודף בגוף אשר מוביל לכך שהחומצה מתגבשת לקריסטלים השוקעים במפרקים וברקמות. שקיעתם של קריסטלי חומצה אורית בפרקים וברקמות עלולה לגרום לנזק ולתהליכים דלקתיים.

הגורמים לחומצה אורית גבוהה
ברוב המקרים לא ברורים הגורמים לחומצה אורית גבוהה בדם ולגאוט עצמו. לפעמים זהו מצב נלווה לפתולוגיה אחרת כגון בעיות בכליות, תרופות ליתר לחץ דם, טיפול באספירין וכו'. ברוב המקרים גאוט היא בעיה בפני עצמה. כך או אחרת הטיפול הנטורופתי לחומצה אורית גבוה ולגאוט מתמקד בתהליכים העומדים בבסיס הבעיה במטרה לתקנן ולהביא להחלמה.

יעילות הטיפול הנטורופתי בהפחתת חומצה אורית

במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת תכנית טיפול טבעי בחומצה אורית המשולבת תזונה וצמחי מרפא במטרה להביא להפחתה בייצור חומצה אורית בדם. כמו כן כוללת התכנית הימנעות מצריכת יתר של קלוריות. חשוב מאוד לשמור על משקל תקין שכן עודף משקל הוא גורם סיכון ישיר לגאוט, כמו שהוא גורם סיכון למחלות רבות. במסגרת טיפול טבעי בחומצה אורית, יש צורך בהפחתת הצריכה של מוצרים המכילים הרבה פורינים - בעיקר מזון מן החי אך לא רק. כמו כן, ישנם צמחי מרפא מצוינים למצב זה. מותאמת פורמולת צמחי מרפא הפועלת על הגוף בכמה רבדים - פעילות אנטי דלקתית במפרקים, פינוי וניקוז עודפי חומצה אורית דרך הכבד והשתן ועידוד מטבוליזם תקין. צמחי מרפא כגון בוסווליה וזנטוקסילום הם צמחים קלאסיים אנטי דלקתיים למפרקים. צמח מרפא כגון כורכום נחקר רבות ונמצא כי החומר הפעיל שבו, כורכומין, גם הוא בעל פעילות אנטי דלקתית חזקה מאוד.


לסיכום, הורדת חומצה אורית בדרך טבעית כוללת:

תזונה נכונה: דלה בפורינים, עשירה במרכיבים העוזרים לפינוי חומצה אורית גבוהה בדם, הפחתת תהליכים דלקתיים, עידוד מטבוליזם תקין.
צמחי מרפא: בעלי פעילות אנטי דלקתית, סיוע בפינוי חומצה אורית מהשתן, תמיכה בפעילות כבד.