הורדת חומצה אורית על ידי תזונה נכונה

 

שאלה
אני בן 55, סובל מחומצה אורית גבוהה כבר 3 שנים. גילו לי את החומצה האורית הגבוהה בעקבות התקף גאוט שהיה לי. מאז יש לי התקפי גאוט אחת לכמה חודשים וכל פעם הם מתעצמים ונמאס לי מזה ומהכאבים מסביב. בנוסף יש לי כולסטרל גבוה בדם ואני לוקח כדור להורדת כולסטרול. מה מומלץ לי לאכול על מנת להוריד את כמות החומצה האורית בכדי למנוע את ההתקפי גאוט? האם יש שימוש בדברים נופסים טבעיים לטיפול בבעייה?

 

תשובה

חומצה אורית הינה תוצר הפירוק הסופי של פורינים, המרכיבים את ה-DNA. החומצה נוצרת בגוף מפירוק DNA ומפירוק מזון שהתעכל. במצב תקין הגוף מפנה את החומצה האורית כך שרמתה נשארת תקינה כל הזמן בדם. כשיש כמות גבוהה של חומצה אורית בדם, הנגרמת בעיקר מתזונה לקויה, או כשיש הפרשת לא תקינה של חומצה אורית מהכליות, נוצר עודף של חומצה אורית בגוף. עודף החומצה האורית מתגבשת לקריסטלים ששוקעים במפרקים וברקמות. שקיעתם של קריסטלי חומצה אורית בפרקים וברקמות גורמת לנזק רב ותהליך דלקתי. ברוב המקרים לא ידוע מה גורם למחלה. לפעמים זהו מצב המלווה למחלה קשה אחרת כגון בעיות בכליות, תרופות ליתר לחץ דם, טיפול באספירין. במסגרת טיפול נטורופתי נבנית תכנית טיפול שמטרתה לאזן את רמת החומצה האורית בדם על ידי הפחתת החומצה האורית מהתזונה מצד אחד וייעול ההפרשה של החומצה האורית מהגוף מצד שני. הפחתה של החומצה האורית בדם ימנע היווצרות קריסטלים ושקיעת וימנע את יצירת דלקת המפרקים.


יעילות הטיפול הנטורופתי בהפחתת חומצה אורית

במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת תכנית תזונתית ספציפית להפחתת עידוד ייצור חומצה אורית בדם.כמו כן כוללת התכנית הימנעות מצריכת יתר של קלוריות. חשוב מאוד לשמור על משקל תקין שכן עודף משקל הוא גורם סיכון ישיר להתקף גאוט, כמו שהוא גורם סיכון למחלות רבות. יש להפחית מוצרים המכילים הרבה פורינים שאלו בעיקר מזונות מן החי. כמו כן, ישנם צמחי מרפא מצוינים למצב זה. מותאמת פורמולת צמחי מרפא הפועלת על הגוף בכמה רבדים - פעילות אנטי דלקתית במפרקים, פינוי וניקוז עודפי חומצה אורית דרך הכבד והשתן ושיקום הגוף. צמחי מרפא כגון בוסווליה וזנטוקסילום הם צמחי מרפא קלאסים אנטי דלקתיים למפרקים. צמח מרפא כגון כורכום נחקר רבות ונמצא כי החומר הפעיל שבו, כורכומין, בעל פעילות אנטי דלקתית חזקה מאוד.


לסיכום, הורדת חומצה אורית בדרך טבעית כוללת:

תזונה: דלה בפורינים, עשירה במרכיבים שעוזרים לפינוי עודף חומצה אורית
צמחי מרפא: בעלי פעילות אנטי דלקתית, עוזרת בפינוי החומצה האורית מהשתן
פעילות גופנית: לשמירה על משקל תקין


לילך נהרי-נטורופתית מומחית