האם תרופות לעצירות ממכרות?

 

שאלה
שמעתי רבות כי תרופות לעצירות הם לא טובות ויכולות לגרום לבעיות במעיים. באופן אישי אני חושב שזה שטויות כי אני לא מאמין שרופא שלמד כל כך הרבה שנים ייתן לי משהו שיכול לגרום לבעיות. מאחר ונתקלתי באתר שלכם וקראתי על כל מיני דברים טבעיים במקום תרופות לעצירות ולכן מעניין אותי לדעת איך אתם מסבירים את הטענה שתרופות לעצירות יכולות לגרום לבעיות במקום להועיל. האם בכלל יש משהו טבעי שהוכח מחקרית שיכול להחליף תרופות לעצירות?

 

תשובה

ישנם סוגים שונים של תרופות לטיפול בעצירות: תרופות לריכוך הצואה כמו שמן פארפין ונורמלקס, תרופות סופחות מים כמו פסיליום ותרופות משלשלות כמו לקסדין ולקסיקל. תרופות אלו עובדות במנגנונים שונים המסייעים לסילוק הפסולת התקועה במעי - הן מגדילות את נפח הצואה, מרככות אותה ומגרות את המעיים על מנת לגרום לתנועה וליציאת הצואה החוצה. השימוש בתרופות אלו אמנם נותן הקלה מיידית אולם שימוש לאורך זמן עלול לגרום לכך שהגוף כבר לא יצליח לקדם יציאה בכוחות עצמו ונוצרת תלות בתרופה והתמכרות אליה. תופעה זו קרויה "מעיים עצלות", כלומר - המעיים אינם מצליחים לפעול ללא עזרים חיצוניים. כמו כן, שימוש במשלשלים פוגע בספיגת מרכיבים חיוניים מהמזון ושימוש לאורך זמן עלול לגרום לחוסרים תזונתיים ולפגיעה במערכת העיכול. הפתרון התרופתי ניתן נקודתית לעניין העצירות אך אינו פותר את הבעיה באמת.


צמחי מרפא מספקים פתרון לעצירות מהיסוד

לעומת זאת, טיפול נטורופתי מספק פתרון לבעיה מהשורש ובשיתוף פעולה עם הגוף וללא פגיעה בתהליכים הטבעיים שלו. לצמחי המרפא בהם אנו משתמשים לטיפול בעצירות יש את היכולת לשקם ולהזין את מערכת העיכול, לרפא את דפנות המעי, לתמוך בתהליכי הפירוק וההפרשה בכבד, לשפר את קצב תנועת המעיים ולחזק את הספיגה של מרכיבים חיוניים מהמזון. צמחים לדוגמא הם חומעה, שן ארי, ארטישוק, זנגביל, שכיזנדרה, ויתניה ועוד רבים אחרים. כמו כן, צמחים יכולים לווסת את מערכת העצבים ולהוריד רמות מתח שגם הן עלולות לגרום לעצירות. כלומר, הצמחים אינם משמשים רק לטיפול מקומי ולפתיחת סתימות, אלא גם לשיקום והחזרת הפעילות התקינה של מערכת העיכול על מנת למנוע היווצרות סתימות חוזרות בעתיד. זאת כמובן בשילוב עם שינוי תזונתי מתאים, שילוב של פעילות גופנית והתייחסות לגורמים השונים אשר יכולים לגרום לעצירות המשתנים בין אדם לאדם. את המחקרים הספציפיים על כל צמח תוכל לקרוא באתר שלנו באינדקס צמחי המרפא.


לסיכום, הטיפול הטבעי בעצירות הוא יעיל, קל ובטוח והוא כולל

צמחי מרפא: שיפור תנועתיות המעיים, הגדלת נפח הצואה, שיפור ספיגה, הורדת מתח ולחץ.
תזונה: מגדילה נפח צואה ומסייעת בחיזוק תנועתיות המעיים.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..