האם שתיית חלב טובה לבני אדם

 

שאלה
מבקש לדעת האם שתיית חלב פרה מומלצת לילדים בני שנתיים פלוס, בשגרה אנו מכינים את מנת הבוקר והערב (כ-250 מ"ל) בתוספת שוקולית, לציין חוץ ממנת החלב (הדו-יומית) ובקבוק אקטימל - ילדתי אינה מוכנה לטעום מוצרי חלב כמו גבינות. האם זה יפגע לה בעצמות? כדאי לתת לה תוספת של ויטמינים ומינרלים? מה את ממליצה לעשות כדי שהיא כן תסכים לאכול את מוצרי החלב?

 

תשובה

השאלה אם שתיית חלב פרה בריאה או לא בריאה היא דיון רחב והתשובה היא תלוי את מי שאתה שואל. הגישה הנטורופתית גורסת כי אם האדם יאכל מה שהטבע יעד לו הוא יהיה בריא. ממש כמו חילזון שאוכל עלים ולא במבה או סטייק. אם החילזון יאכל משהו אחר ממה שהטבע ייעד לו הוא ימות. זה מה שקורה לבני אדם, בהדרגתיות עקב סביבה תזונתית לקויה, כך טוענת הנטורופתיה. אז מה יעד לנו הטבע לאכול? בטח לא חלב של פרה, שהרי הוא נועד לעגלים. חלב פרה עשיר מאוד בחלבון, בשונה למשל מחלב אם, ולעודף חלבון השלכות רבות על בריאותינו. מסיבה זו, לפי הגישה הנטורופתית, שתיית חלב ואכילת מוצרי חלב אינה מומלצת בכל גיל. אפילו איגוד הרופאים האמריקאי קבע כי לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שנה לשתות חלב.

בנוסף להגיון של הגישה הנטורופתית, כיום ידוע כי צריכת חלב פרה ומוצריו עלולה להזיק לבריאות. להרבה אנשים יש בעיות עיכול בגלל חסר האנזים לקטז המפרק את חלב הפרה- הלקטוז. לקטוז שלא מתפרק במערכת העיכול עובר התססה על ידי חיידקי המעי ולכן גורם לגזים, נפיחויות וכאבי בטן. כולנו נולדים עם אנזים הלקטז אך רמתו הולכת ופוחתת עם הגיל כדרך לגוף לאותת שהוא כבר לא זקוק יותר לינוק. סיבות נוספות להימנע משתיית חלב ואכילת מוצרי חלב: חלב ומוצריו גורמים לליחת יתר בגוף שעלולה להתבטא בצורות שונות - דלקות אוזניים חוזרות, שיעול ליחתי וזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה, סינוסיטיס ועוד. החלבון שנמצא במוצרי חלב אלרגני והתגובה האלרגית אליו עלולה להתבטא במיגרנות, כאבי בטן לא מוסברים, אסטמה, אורטיקריה ועוד ועוד. מוצרי חלב עשירים בחלבון ובשומן רווי, שני מרכיבים שהוכחו כמעלים את הסיכון למחלות לב, סכרת, טרשת עורקים ועוד. מוצרי החלב שמגיעים לשולחננו עשירים באנטיביוטיקה וסטרואידים אותם מקבלות הפרות. כיום יודעים כי רק מחשיפה לאנטיביוטיקה על ידי אכילת בשר ומוצרי חלב החידקים יכולים לפתח עמידות נגד אנטיביוטיקה שנלקחת במצבי סיכון. את המרכיבים שהחלב מכיל - סידן וחלבון בעיקר, ניתן לצרוך ממקורות אחרים, גם צמחיים, בריאים יותר.

לסיכום, לא מומלץ לצרוך מוצרי חלב, ניתן לקבל סידן וחלבון ממקורות צמחיים אחרים ובריאים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית