האם קו אנזים Q10 יעיל למצבי יתר לחץ דם?

 

שאלה
אני גבר בן 55 שסובל כבר כמה שנים מבעייה של לחץ דם גבוה. קראתי שתוסף תזונה בשם קו אנזים קיו עשר - Q10 יכול לעזור להוריד לחץ דם. רציתי לשאול אותך מה התפקיד של קו אנזים Q10 והאם הוא באמת יעיל לבעייה? בנוסף האם יש דרכי טיפול טבעיים, או משהו אחר שיכול לעזור לאזן יתר לחץ דם?

 

תשובה

קו אנזים Q10 הינו רכיב חיוני ביצירת אנרגיה בגוף, כמו כן יש לו השפעה נוגדת חימצון חזקה. יעילותו העיקרית הינה בשיפור תפקוד הלב ובחיזוקו אך הוא חשוב לתפקוד תקין של כל שרירי הגוף מעצם היותו מקור לאנרגיה. מחקרים רבים מראים את יעילותו של קו אנזים קיו עשר באיזון יתר לחץ דם. מנגנון פעולתו הינו על ידי הרפיית שרירי כלי הדם, שיפור זרימת הדם ומניעת התהליך החימצוני העורקים. בנוסף, על מנת לאזן לחץ דם גבוה, חשוב להבין כי יתר לחץ דם הינו מחלה של אורח חיים. תזונה לקויה, מתח, חוסר פעילות גופנית ועודף משקל תורמים לעלייה בלחץ הדם.

במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת תכנית טיפול שמטרתה לפתור את הגורמים לעלייה בלחץ דם. דם צמיגי רווי שומנים, רמות מתח גבוהות ותהליך מתקדם של טרשת עורקים גורמים לעלייה בלחץ הדם. לטיפול הנטורופתי פתרונות מצוינים לפתרון הבעיה מהשורש. תזונה דלת חלבון ושומן מן החי, עשירה בסיבים תזונתיים תגרום לניקוי ודילול הדם ולהרפיית השרירים החלקים של כלי הדם. בנוסף, ישנם צמחי מרפא מצוינים כגון טיליה ואכילאה המשפיעים על הרפיית שריר חלק ופועלים כנוגדי חימצון רבי עוצמה. חוץ מהקו אנזים קיו עשר ישנם תוספי תזונה נוספים בעלי פעילות מדללת דם ומשפרת זרימת דם כגון אומגה 3, שום ועוד.


לסיכום, טיפול טבעי יעיל ללחץ דם גבוה כולל

תזונה: מדללת דם, מרחיבה כלי דם, מאזנת לחץ דם גבוה
צמחי מרפא: מרפי כלי דם ונוגדי חימצון חזקים
תוספי תזונה: משפרי זרימת דם, בעלי פעילות נוגדת חימצון


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת