האם צמח הקומיפורה יעיל בטיפול בכולסטרול גבוה?

 

שאלה
יש לי כולסטרול גבוה גבולי ואני רוצה לבדוק אפשרות לטפל בבעיה בדרך טבעית עם צמחי מרפא או תזונה או כל דבר אחר טבעי. קראתי הרבה על צמח מרפא שנקרא קומיפורה מור שהוא יכול לעזור בהפחתת רמות כולסטרול. האם זה נכון וכיצד משמשים בו ובכלל האם יש צמחי מרפא נוספים שיכולים לטפל בבעיית כולסטרול?

 

תשובה

כולסטרול מיוצר בעודף בכבד כשנוצר עומס מטבולי על הכבד. אכילה עודפת של שומנים, אכילה מעטה מידי של סיבים תזונתיים, רמות גבוהות של מתח ואורח חיים עם מיעוט פעילות גופנית גורמים לעומס מטבולי על הגוף בכלל ועל הכבד בפרט. מטרת הטיפול הנטורופתי הוא להוריד את העומס המטבולי וכתוצאה מכך רמות הכולסטרול מתאזנות. הורדת העומס המטבולי נעשה בעיקר בעזרת התאמה של תפריט תזונתי עם המלצות תזונתיות ספציפיות ובנוסף צמחי מרפא שמטרתם לנקות את הכבד מעודף השומנים ולאזן את תפקודו.

אחד מצמחי המרפא המוכרים לאיזון רמות כולסטרול הינו צמח הקומיפורה מוקול (commiphora molmol) זהו שרף שמקורו מעץ הודי והוא קרוב משפחה לקומיפורה מיר המוכר בעברית כשרף מור. קומיפורה מוקול נחקר רבות ונמצא יעיל לאיזון רמות כולסטרול בגלל החומר הפעיל שבו - הגוגוליפיד, שעוזר לאזן רמות שומנים בדם. ישנם צמחי מרפא אחרים מצוינים למטרת הורדת כולסטרול ומומלץ מאוד להתאים פורמולת צמחי מרפא שמטרותיה מוגדרות על ידי מטפל. התאמה של צמחי מרפא היא רק חלק מהטיפול לאיזון רמות כולסטרול. שינוי תזונתי ופעילות גופנית קבועה הם לב הטיפול והם הכרחיים להצלחת הטיפול כולו.


הטיפול נטורופתי לאיזון רמות כולסטרול כולל

תזונה: עשירה בסיבים תזונתיים ודלה בשומן מן החי - לניקוי הכבד וכלי הדם
פעילות גופנית: לשיפור זרימת הדם והעלאת הכולסטרול הטוב
צמחי מרפא ותוספי תזונה: לניקוי כלי הדם מכולסטרול, ניקוי וניקוז הכבד מרעלים
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..