האם צום טוב להורדה במשקל?

 

שאלה
אני בעודף משקל של 20 קילו, בן 47 והרופא שלי אומר שאני חייב להתחיל להוריד במשקל למען הבריאות כי יש לי כולסטרול וקצת סוכר גבוה. אני רוצה להוריד בצורה רצינית ומהר במשקל כי אני מפחד מעניין הכולסטרול ושמעתי שאם עושים צום זה יכול לעזור מאוד בדיאטה. האם את מכירה את השיטה הזאת והאם היא באמת יכולה לעזור להוריד מהר כמה קילו?

 

תשובה

אתה מתאר מצב בריאותי הנקרא "התסמונת המטבולית" מצב זה כולל כמה מאפיינים שאצלך מתבטאים בעודף משקל, כולסטרול גבוה וסוכר גבוה. התסמונת המטבולית יכולה גם לכלול יתר לחץ דם וחומצה אורית גבוהה. התסמונת המטבולית היא מצב המנבא תחלואות בהמשך. סוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם הם תוצאה של התפתחות התסמונת המטבולית. על מנת למנוע היווצרות מחלות אלו ראשית יש למנוע את גורמי הסיכון למחלות. במצבך זה קריטי להמשך בריאותך לאזן את המשקל, את הכולסטרול ורמות הסוכר. עודף משקל, כולסטרול גבוה ורמות סוכר גבוהות קשורים אחד בשני. שלושתם נגרמים עקב אורח חיים לקוי - תזונה לא נכונה, רמות מתח גבוהות וחוסר פעילות גופנית. אורח חיים לקוי גורם להיצטברות של עודף שומנים הנהפכים רעילים בגוף ומעודדים את הכבד לייצר כמויות גבוהות של כולסטרול ולעלות את רמות הסוכר.

הטיפול הנטורופתי מציע תכנית טיפול, מותאמת באופן אישי, יעילה ביותר לאיזון רמות כולסטרול, סוכר ומשקל. אכילה של תזונה נכונה, עשירה בסיבים תזונתיים שינקו את העורקים מהכולסטרול, יאזנו את רמות הסוכר ויקנו תחושת שובע, והמנעות ממזונות עם שומן רווי, תניב איזון כל המשתנים. בנוסף, פעילות גופנית קבועה חשובה לאיזון רמות סוכר, העלאת הכולסטרול הטוב ואיזון המשקל. ישנם צמחי מרפא מצוינים לתסמונת המטבולית. צמחי מרפא כגון פטריית הגנודרמה יעילה לאיזון רמות כולסטרול, סוכר ולעלות רמות אנרגיה וחיזוק הגוף. צום ממש לא מומלץ לך. צום הוא זמני, הוא מעודד תנודות חדות שרמות הסוכר ולרוב הוא מוביל לעלייה במשקל. הצום הוא מצב קיצוני לגף שאחריו הגוף לומד לאגור בצורה יעילה יותר שומן.


לסיכום, טיפול נטורופתי לאיזון משקל, כולסטרול וסוכר כולל:

תזונה: עשירה במרכיבים חיוניים, לשמירה על משקל תקין, כולסטרול מאוזן ורמות סוכר מאוזנות
פעילות גופנית: להעלאת הכולסטרול הטוב, איזון רמות סוכר וחילוף חומרים תקין
צמחי מרפא: לחיזוק הגוף, תחושת שובע ושריפת שומנים


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית