האם פרוביוטיקה יעילה לטיפול בקנדידה?

 

שאלה
אני בחור בן 30, סובל מבעיות קשות במערכת העיכול. בעבר לקחתי הרבה אנטיביוטיקה בגלל דלקות גרון חוזרות וקראתי שיכול להיות קשר בין בעיות העיכול שלי ופטריית קנדידה מערכתית עקב לקיחת האנטיביוטיקה המרובה? האם זה נכון לדעתך? חבר שלי שהוא רוקח אמר לי לקחת פרוביוטיקה לטיפול בקנדידה. האם לדעתך זה מספיק והאם זה בכלל יעיל פרוביוטיקה לקנדידה מערכתית?

 

תשובה

קנדידה היא פטריה הקיימת אצל כולנו במעי, אך כשמופר האיזון בפלורת המעי היא משגשגת ועלולה לגרום לסימפטומים רבים. הסיבות להפרת האיזון הם רבות ומגוונות והן שונות מאדם לאדם. לא מספיק לאבחן אם יש קנדידה או אין, במידה ויש קנדידה חשוב ביותר לאבחן את הסיבה שהובילה מלכתחילה לחולשה בגוף ומשם לשגשוג פטריית הקנדידה. במקרה שאתה מתאר לקיחה מרובה של אנטיביוטיקה בהחלט יכולה לגרום לחוסר איזון במערכת העיכול ומערכת החיסון. האנטיביוטיקה משמידה את החיידקים הטובים במעי ומאפשרת לקנדידה לתפוס את המקום החדש שנוצר ולשגשג. במידה והקנדידה משגשגת זה גם מרמז על חולשה חיסונית שקיימת אצלך, שסביר להניח הייתה קיימת עוד שנים ולכן דלקות הגרון החוזרות. לקיחת פרוביוטיקה יכול לתמוך ולעזור בשיקום אך לפי מה שאתה מתאר זה לא מספיק על מנת לטפל בצורה יסודית בבעיה.


טיפול נטורופתי יסודי לחיסול בעיית הקנדידה מהשורש

מטרת הטפול הנטורופתי להתאים תכנית טיפול להכחדת הקנדידה מהשורש מצד אחד ולחזק את מערכת החיסון מצד שני. הכחדת הקנדידה בלבד תוביל אולי לרגיעה של הסימפטומים לתקופה אך לא תפתור את הבעיה לצמיתות. חיזוק מערכת החיסון קריטית במצבך על מנת לפתור את הבעיה מהשורש. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת תכנית טיפול הכוללת תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה. תזונה נכונה בעלת חשיבות עליונה לאיזון ולחיזוק מערכת החיסון. כמו כן ישנם צמחי מרפא מחזקי מערכת חיסון. על מנת להתאים צמחי מרפא יש לערוך תשאול יותר מקיף של מצבך. אסטרגלוס לדוגמא הינו צמח מרפא שניתן לקחת לאורך זמן והוא מחזק מערכת חיסון. אכינצאה הינו צמח מרפא נוסף שמטרתו לחזק את מערכת החיסון אך יש לו גם פעילות אנט פטרייתית ספציפית נגד הקנדידה.


לסיכום, טיפול נטורופתי יסודי לקנדידה כולל:

תזונה: אנטי פטרייתית, דלה בסוכרים ועשירה בסיבים תזונתיים, מחזקת מערכת חיסון
צמחי מרפא: בעלי פעילות אנטי קנדידה, מחזקי מערכת חיסון ועיכול, מנקי ומשקמי כבד
תוספי תזונה: חיזוק ואיזון פלורת מעי


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית