האם ניתן לטפל בקנדידה על ידי תזונה בלבד?

 

שאלה
אני סובלת המון שנים מבעיות בבטן. הרופא הגסטרואנטרולוג אבחן לי מעי רגיז. אחרי תקופה ארוכה שהטיפול לא ממש עזר לי נתקלתי במאמר אודות פטריית קנדידה. יש לי המון תופעות שנראה לי מאוד קשורות לקנדידה. אני מבינה שהטיפול בקנדידה יכול להיות בדרך טבעית מבלי הצורך לקחת אנטיביוטיקה או כדורים אחרים. רציתי לשאול אותך האם את חושבת שיש סיכוי לטפל בקנדידה על ידי תזונה בלבד? או שצריך עוד דברים שניתן בעזרתם לחסל את הבעיה? מה לדעתך סיכויי ההצלחה של הטיפול התזונתי בקנדידה?

 

תשובה

קנדידה מערכתית זו אבחנה נטורופתית השייכת לעולם הרפואה המשלימה. קנדידה הינה סוג של פטריה הקיימת באופן טבעי בגוף שלנו כחלק מהמערך הטבעי של הגוף. אנחנו חיים בשלום עם הקנדידה כל עוד היא נשארת בכמויות מצומצמות. כשיש חולשה חיסונית וחוסר איזון במערך הטבעי של הגוף, הקנדידה משגשגת וגורמת לתופעות לוואי רבות. הקנדידה יכולה להופיע על הלשון, בנרתיק או בפי הטבעת, וניתן לאבחן זאת באמצעות תרבית מהאזור המגורה. קנדידה אשר מתפשטת במערכת העיכול שייכת לתחום האבחנה הנטורופתית. בראיה הנטורופתית, קנדידה שמתפשטת במערכת העיכול גורמת לחוסר איזון במערכות רבות ולכן גם התופעות הנילוות הן מערכתיות ויכולות להשפיע על מערכות גוף כגון: עור, עיכול, פרקים, עצבים ועוד. מבחינת הגישה הנטורופת שיגשוג הקנדידה היא תוצאה של חולשה מאוד גדולה במערכת החיסון ומערכת העיכול, וצריך לאבחן את הסיבה לחולשה אצל מטופל הסובל מקנדידה וכמובן לחזק ולאזן את מערכת החיסון והעיכול גם יחד.


תזונה לטיפול טבעי ויעיל בקנדידה

בטיפול הנטורופתי יש כמה מטרות, לאחר אבחון הקנדידה. הראשונה היא להכחיד את הפטרייה באופן ישיר על ידי תזונה מרעיבת קנדידה וצמחי מרפא אנטי פטריתיים, והשניה היא לחזק את מערכת העיכול והחיסון על מנת שהגוף יתגייס להשיב את האיזון ולמנוע מהפטרייה לשגשג שוב. לתזונה תפקיד חשוב ומרכזי בהשגת המטרות הללו אך מומלץ מאוד לשלב צמחי מרפא על מנת לקבל את מירב סיכויי ההחלמה והטבה מהירה. יש מגוון של צמחי מרפא המתאימים לקנדידה כגון: טבוביה, קופטיס ואונקריה. מאוד מומלץ שצמחי המרפא יותאמו לאחר תשאול ואבחנה על ידי נטורופת. איתור מקור החולשה שהובילה מלכתחילה למצב זה חשובה מאוד להתחלת הטיפול. תהליך ניקוי הקנדידה עלול להיות מלווה בסימפטומים, ולכן על מנת להימנע מכך חשוב לחזק במקביל את הכבד ואת מערכת החיסון, על ידי צמחי מרפא ותזונה מתאימה.


לסיכום, טיפול נטורופתי לריפוי קנדידה כולל:

תזונה: אנטי פטרייתית, דלה בסוכרים ועשירה בסיבים תזונתיים
צמחי מרפא: בעלי פעילות אנטי קנדידה, מחזקי מערכת חיסון ועיכול, מנקי כבד
תוספי תזונה: בעלי פעילות אנטי פטרייתית ישירה וחיזוק פלורת מעי


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת