האם ללחץ דם גבוה יש סימפטומים?

 

שאלה
האם ללחץ דם גבוה יש סימפטומים? אני בת 42 וחברה המליצה לי לבדוק את הלחץ דם כי כואב לי לאחרונה הרבה הראש וגם לאמא שלי יש לחץ דם גבוה - ואולי ירשתי את זה ממנה. האם כאבי הראש יכולים להיות קשורים ללחץ דם גבוה? יש טיפול טבעי ללחץ דם גבוה? אני לא רוצה להתחיל לקחת תרופות לכול החיים מגיל 42.

 

תשובה

לחץ הדם הוא מדד לעוצמה שהדם נזרק מהלב דרך העורקים לשאר הגוף. עם כל כיווץ של הלב לחץ הדם נדחף קדימה בעצמה של כ-120 מ"מ כספית. כשהלב רפה מהכיווץ לחץ הדם יורד לכ-80 מ"מ כספית. הלב צריך לדחוף את הדם בעוצמה קדימה על מנת שלכול תא ותא בגוף יגיע דם. הדם הוא האספקה של החמצן, הסוכר ומרכיבים חיוניים אחרים שבלעדיהם התא ימות. הגוף כול הזמן דואג, על מנת לשמור על איזון, שהדם ידחף בעוצמה כזאת שהוא יגיע לכול מקום בגוף. ככול שהדם צמיגי יותר והעורקים חסומים יותר יש צורך לגוף להפעיל לחץ גבוה יותר על ה"משאבה", כלומר, הלב, על מנת שדם יזרום קדימה. וכך לחץ הדם עולה. לרוב מי שסובל מלחץ דם גבוה לא ירגיש בכך מכיוון שלחץ דם גבוה לרוב לא יתבטא בסימפטומים. אדם יכול לחיות שנים עם לחץ דם גבוה בלי להיות מודע לכך ולכן מחלה זו גם נקראת "הרוצח השקט". יחד עם זאת, אנשים מסוימים מרגישים סימפטומים כגון כאב ראש, עייפות, סחרחורת ודימום מהאף. במקרה שלך, עם הסיפור המשפחתי שלך, כדאי לגשת לרופא ושלול לחץ דם גבוה.


יעילות הטיפול הטבעי בלחץ דם גבוה

במסגרת הטיפול הנטורופתי ניתן בהחלט לאזן לחץ דם. אם לחץ הדם עולה בגלל צמיגיות בדם ועורקים מוצרים שהרי מטרת הטיפול הנטורופתי לדלל את הדם ולהרחיב את הכלי הדם. על מנת להשיג מטרה זו יש להתאים תכנית המורכבת מתזונה בריאה, צמחי מרפא ותוספי תזונה. תזונה דלה בשומן רווי ושומן צמחי מוקשה ותזונה עשירה בסיבים תזונתיים תגרום לדילול דם והרחבה של כלי הדם. בנוסף, ישנם צמחי מרפא מצוינים לדילול דם, הרחבת כלי הדם ואיזון לחץ דם. צמחי מרפא כגון טיליה ואכילאה מאזנים לחץ דם על ידי השפעה מדללת ואנטי אוקסידנטית בכלי הדם. תוספי תזונה כגון אומגה שלוש פועלים גם על דילול הדם וגם על הרחבת כלי הדם.


טיפול טבעי לאיזון לחץ דם כולל:

תכנית תזונתית אישית: תזונה דלת שומן, עשירה בסיבים תזונתיים, מנקת עורקים, מזרימת דם ועוד.
התאמת פורמולת צמחי מרפא: בעלי פעילות נוגדת חימצון, מדללי דם, מנקי עורקים, משקמי כבד.
הכוונה לצריכת תוספי תזונה: מרחיבי כלי דם ומדללי דם.
פעילות גופנית: להזרמת דם והרפיית כלי הדם