דלקת פרקים שגרונית - ראומטואיד ארטריטיס - טיפול וריפוי טבעידלקת פרקים שגרונית - ראומטואיד ארטריטיס - רקע כללי

דלקת פרקים הינה מחלה כרונית הפוגעת בכל הגוף. הסיבה להתפרצות המחלה לא ידועה. המחלה מאופיינת ע"י סינוביטיס (דלקת בסינובה) המערבת בד"כ מפרקים פריפריים (ידיים ורגליים) באופן סימטרי. התהליך מתחיל בסינוביה ובאופן משני יכולה להיות מעורבות של סחוס ועצם עם הרס הסחוס והעצם ובסופו של דבר יצירת דפורמציות במפרק. שכיחות המחלה: 0.3-1.5% מהאוכלוסיה המחלה שכיחה פי 3 בנשים. 80% יפתחו את המחלה בגילאים 35-50. הסיבה למחלה לא ברורה.

1. פקטור גנטי – יש אלמנט תורשתי.
2. טריגר זיהומי, חיידקי או ויראלי.
3. שבירה של סבילות חיסונית.

יש שפע הוכחות לכך שדלקת פרקים שגרונית היא תגובת חיסון עצמי, שבה מתפתחים נוגדנים נגד מרכיבים של רקמות מפרקים. אולם הגורם לתגובת החיסון אינו ידוע. ההשערות הרבות והמחקר, שביקש לבססן, התרכזו סבב מועדות גנטית, גורמים של אורח חיים, גורמים תזונתיים, אלרגיות למזון ומיקרואורגניזמים. יש קשר מעניין בין דלקת מפרקים שגרונית לבין תפקוד מעיים לא נורמלי, וקשר זה יכול להוות בסיס תיאורטי אחיד בנוגע לסיבה לדלקת פרקים זו. כרגע ידוע שמעיהם של אנשים הסובלים ממחלה זו חדירים יותר לאנטיגנים תזונתיים וחיידקים, והצמחייה החיידקית בהם עשויה להשתנות. השינויים בחדירות ובצמחייה החיידקית יכולים לגרום לספיגת האנטיגנים הדומים לאנטיגנים ברקמות המפרק. נוגדנים, שנוצרו במטרה להיקשר לאנטיגנים אלו, תהיה להם תגובתיות צולבת עם האנטיגנים ברקמות המפרקים. בתפיסה זו תומכות הוכחות רבות.


סימפטומים לדלקת פרקים שגרונית

ברוב החולים התחלה הדרגתית נמשכת שבועות עד חודשים.
1. סימפטומים סיסטמיים – מדובר בדלקת כללית
- חולשה
- עייפות
- תאבון ירוד
- ירידה במשקל
- חום – פחות מ – 38 מעלות
2. דלקת פרקים סימטרית (בשני מפרקים) שמערבת פרקים גדולים וקטנים
3. קשיון בוקר ממושך – ככל שהמחלה אגרסיבית יותר קשיון הבוקר יהיה ממושך יותר.
4. דפורמציות אופייניות – המחלה גורמת להרס של הסחוס ולחולשה של הרקמות הרכות של מבנים מסביב לפרק: קופסית, ליגמנטים, גידים ואז מקבלים עיוותים וסטיות של עצם אחת לעומת השניה.
5. ניוון של שרירים פריארטיקולרים – מסביב לפרקים.
6. דלקת של הגידים – הגידים מכוסים בסינוביה שיכולה להיות דלקתית, זה יכול לגרום
לחולשה, כאבים ונעילה בכפיפה.
7. ביטויים חוץ פרקיים – במחלה ממושכת ואגרסיבית יותר תהיה מעורבות גם של מערכות מחוץ לפרקים, כתוצאה מראומטואיד פקטור גבוה.
RHEUMATOID NODULE - גושים תת עוריים בעיקר תחת משטחים שקשורים במתיחת פרקים, משטחים אקסטנסורים ואיזורי לחץ כמו: מרפק, עורף, מאחורי הקרסול ובגב האצבעות.
REUMATOID VASCULITIS – דלקת של כלי דם – יש ביטוי עורי ורואים התכיבויות עוריות בעיקר ברגליים, בגלל זרימה לא טובה.
- מעורבות ריאתית – במחלות יותר אגרסיביות יכולים להיות נודלים בריאות ובסופו של דבר יצירה של פיסרוזיס.
- מעורבות של הלב – בד"כ ללא סימפטומטים – יכולה להיות דלקת של הפריקרד (מעטפת הלב).
- תסמונת יובש – בעיניים לא יהיה דמעות, תהיה צריבה, בפה תהיה ירידה בכמות הרוק וקושי בבליעה של מזון מוצק.
- אוסטאופורוזיס


אמצעי עזר לאבחנת דלקת פרקים שגרונית

מדובר בתהליך דלקתי סיסטמי ולכן יהיו ביטויים במערכות אחרות.
1. שקיעת דם מוחשת ו – CRP (=חלבון דלקת) גבוה
2. אנמיה של מחלה כרונית
3. כדוריות דם לבנות – מספר נורמלי או עלייה קלה
4. תרומבוציטוזיס – ריבוי טסיות
5. ראומטואיד פקטור חיובי (בשני שליש מהמקרים)
6. נוזל סינוביאלי – ריבוי כדוריות לבנות, גלוקוז נמוך, תרבית שלילית – מראה על תהליך דלקתי
7. צילומי עצמות – רנטגן – בשלבים יותר מאוחרים
פקטורים שמעידים על מחלה אגרסיבית ופרוגנוזה גרועה:
1. גיל – ככל שהגיל מאוחר יותר המחלה הרסנית יותר
2. נשים – מחלה נוטה להיות אגרסיבית יותר
3. הופעה של נודלים
4. ראומטואיד פקטור חיובי
5. ממצאים חמורים בצילומי רנטגן


טיפול נטורופתי טבעי לדלקת פרקים שגרונית - ראומטואיד ארטריטיס

לטיפול התזונתי ב דלקת מפרקים שגרונית תפקיד מרכזי וחשוב:
מאחר שדלקת מפרקים שגרונית אינה נפוצה בתרבויות הנזונות מתפריט "פרימיטיבי" יותר, והיא נפוצה מאוד בתרבויות הצורכות את התזונה "המערבית", הרי תזונה עתירת מזונות אורגניים, ירקות וסיבים, ודלת סוכר, בשר, פחמימות מזוקקות ושומן רווי מומלצת למניעת המחלה ואולי אף לטיפול בה. בנוסף לכך, המחקר המדעי הוכיח, שהתפקיד, שממלאים אלרגיות למזון ושומנים תזונתיים בתהליך הדלקתי הוא רב. אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית רצוי שירחיקו מזונות אלרגנים מפיהם. תזונה היפואלרגנית יעילה ביותר לטיפול במחלה זו. במסגרת הטיפול הנטורופתי נעשית דיאטת אלימינציה ואתגר. בדיאטה זו מנחה הנטורופת להוריד מהתזונה את כל המזונות החשודים כאלרגנים. לאחר תקופה מסוימת של הקלה בסימפטומים מאתגרים את הגוף, כל פעם במרכיב מזון אלרגני בודד, כדי לבדוק אילו מבין המזונות בעייתיים לאותו חולה.

חומצות שומן חיוניות הן מתווכות חשובות בדלקת מפני שהן יכולות ליצור פרוסטגלנדינים, טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים מקומיים המשפיעים על רמת הדלקתיות בגוף. ניוד של קליטת השמן יכול להגביר או להפחית באורח משמעותי את הדלקת בהתאם לסוג חומצת השומן.

חולי דלקת מפרקים שגרונית הפיקו תועלת מצום, אך תהליך כזה צריך להתבצע רק תחת פיקוח רפואי ישיר. כנראה שצום מקטין את הספיגה של מרכיבי מזון אלרגניים וכן יש לו השפעה על מערכת החיסון. כיום אין מרכז רפואי בארץ שעושה צום.
לצמחי מרפא רבים יש פעולה משמעותית נגד דלקת, ולכן הם מהווים אמצעי טיפול נאותים בדלקת פרקים שגרונית. ביכולתם לשפר את התפקוד או ההפרשה של הקורטיזון של הגוף עצמו וגם למנוע או להפוך כמה מההשפעות השליליות של קורטיזון הנלקח דרך הפה. חולים שהרבו להשתמש בקורטיקוסטרואידים (כגון פרדניזון) או אילו המבקשים להקטין את המינון, צריכים להשתמש בצמחי מרפא המונעים ו\או הופכים את ההשפעה הניוונית של תרופות אלו על בלוטת האדרנל.

פורמולת צמחים יש להתאים אישית לכל חולה. חלק מצמחי המרפא המקושרים עם מחלה זו הם טנסטום, הרפגופיטום, גליצריזה ועוד. ישנם תוספי מזון יעילים לדלקת מפרקים שגרונית. יש להתאים אישית לכל חולה את התוספים. הקלה על הסימפטומים כוללת הכוונה לפעילות גופנית ומשחות המבוססות על צמחי מרפא למריחה ולעיסוי.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בדלקת פרקים שגרונית

שאלה:
יש לי דלקת פרקים המתבטאת בעיקר בכפות הידיים. איך אפשר להקל על סבלי - גם כואב, גם נרדם וגם לא מאפשר לי לישון
תשובה:
במצב של דלקת פרקים, יש הרבה מה לעשות. מבחינה תזונתית מומלץ לא לאכול מוצרים המכילים חומצות שומן המעוררות דלקת,ומנגד לצרוך כמה שיותר מזון המכיל חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 המסייעת בהורדת הדלקתיות בגוף. ישנם גם צמחי מרפא טובים, תוכל לקבל פורמולה במסגרת טיפול. מאוד חשוב שהתזונה תהיה כמה שיותר טבעית ולא מעובדת עם נטייה למזונות עשירים בויטמינים ומינרלים.

שאלה:
האם יש טיפול טבעי מקומי להקלה בדלקת פרקים?
תשובה:
כורכום וג'ינג'ר הם צמחי מרפא נוגדי דלקת שיכולים מאוד להקל על הפרקים הכואבים. עם שניהם אפשר גם לעשות קומפרסים על האזור הכואב עם רטיות חמות. כמו כן מומלץ להשתמש בשמן קפסיקום לעיסוי המקום.

שאלה:
מהי מחלה אוטואימונית והאם דלקת פרקים היא מחלה אוטואימונית? אם כן, מה ניתן לעשות בטיפול נטורופתי?
תשובה:
דלקת פרקים היא מחלה אוטואימונית. מחלה אוטואימונית היא מצב בו מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו. מערכת החיסון שלנו אמורה להגן עלינו מפני פולשים זרים ולתקוף אותם לפי הצורך. בזמן ה"מלחמה" בפולשים נוצרת דלקת. במקרה של ראומטואיד ארטריטיס הגוף תוקף את המפרקים ללא המצאות של פולש, מתפתחת דלקת כרונית שבסוף גורמת לנזק בלתי הפיך. הטיפול הנטורופתי התזונתי מתבסס בעיקר להוריד את רמת הדלקתיות בגוף, שהרי מחלה זו היא אוטואימונית, הגוף מייצר דלקת ללא כל סיבה. במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית תכנית טיפול הכוללת תכנית תזונתית מקיפה, טיפול בצמחי מרפא, תוספי מזון ועוד.

 

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בדלקת פרקים שגרונית

שמן דגים ודלקת פרקים שגרונית - ראומטואיד ארטריטיס
מחקר העוסק ביעילות תוסף שמן דגים בהתמודדות בדלקת פרקים

צמחונות ודלקת פרקים
סקירת מחקרים המראה כי תזונה צמחונית יעילה במניעת מחלות כרוניות רבות, בניהם דלקת פרקים

אומגה 3 ו דלקת פרקים שגרונית
3. השפעת חומצות מסוג אומגה 3 על הורדת רמת הדלקתיות בגוף


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית