דלקת חניכיים - מחלת מסב השן - טיפול טבעי
דלקת חניכיים - מחלת מסב השן - רקע כללי

הפרידונטיום מורכב מחניכיים, שטח פני השורש, רקמת החיבור והעצם שסובבת את השן. כשהוא בריא, החניכיים בצבע ורוד חיוור, חזקים, יציבים ועם טקסטורה חלקה. מחלת מסב השן היא מחלה דלקתית של החניכיים ו/או של העצם שמסביב לחניכיים. מאופיינת באודם, שינויים בגבולות החניכיים ודימומים. נסיגת חניכיים מאופיינת בכאב מקומי, שיניים רופפות, הדגשה של כיס מסב השן, אודם, התנפחות ו/או מוגלה. בצילום רנטגן יכול להיות הרס של עצם האלבאולר בלסת.

מחלת מסב השן בד"כ מתפתחת מ דלקת חניכיים לדלקת של מסב השן. מחלה זו יכולה גם להיות סימן למחלה סיסטמית אחרת כמו סוכרת, מחלות קולגן, לוקמיה, נוירופתיה ואחרות, או ליקויים אחרים של תפקוד כדוריות דם לבנות, אנמיה, חסר בויטמינים ודווח גם על קשר לטרשת עורקים. מאחר ואיבוד מסב השן יכול להיות לא דלקתי, לא כל מצב של איבוד שיניים מוגדר כמחלה של מסב השן. תהליך של איבוד שיניים עקב אוסטאופורוזיס או חוסר איזון של בלטת התריס או כל מחלה סיסטמית אחרת שהוא לא דלקתי אינה נחשבת כמחלת מסב השן. במצבים כאלו הדגש בטיפול צריך להיות על הגורמים ולא על הדלקת או נסיגת החניכיים.

מחלה זו היא דוגמה טובה למצב שהטיפול הטוב ביותר עבורו מורכב משילוב של מומחיות: רפואת שיניים, פריודנטיסט (מומחה לבעיות חניכיים) ותזונה. למרות שהיגיינת הפה הנה חשובה ביותר למניעת דלקת חניכיים ומחלת מסב השן, בהרבה מקרים זה לא מספיק ומערכת החיסון של החולה צריכה להתאזן. אם יש התפתחות של המחלה, התזונה של החולה תקבע לו במידה רבה את מערך ההגנה שלו.


גורמים לדלקת חניכיים - מחלת מסב השן

הסביבה בגבולות החניכיים – מבנה אנטומי
הכוונה לשקע שתוחם את השן. האנטומיה של גבולות החניכים מהווה מצב אידיאלי לצמיחת חיידקים . בנוסף, נוזל החניכיים מספק מצע תזונתי עשיר למיקרואורגניזמים. עומק השקע הוא גם פרמטר דיאגנוסטי חשוב.

גורמים חיידקיים
רבדים חיידקיים מאז ומתמיד נחשבו לגורמים המתווכים החיוניים במחלת מסב השן אך נוכחותם כשלעצמה אינה מספיקה. יש צורך במעורבות של גורמי פונדקאי, אם המחלה צריכה להתקדם ולהתפתח. חיידקים יוצרים ומפרישים תרכובות שמזיקות למצבם של מנגנוני ההגנה של האדם. רובד החיידקים הוא חומר דביק, ללא צבע, הנוצר באופן קבוע ע"פ השיניים כתוצאה משיירי מזון שונים וגורמים אחרים. תרכובות אלו מכילות רעלים, רדיקלים חופשיים ואנזימים הורסי קולגן ורקמות חיבוריות, רעלי כדוריות דם לבנות, אנטיגנים חיידקיים מוצרי פסולת ותרכובות רעילות.

מערכת חיסון לקויה
הנויטרופילים, סוג של תאים ממערכת החיסון, יוצרים שורה ראשונה של הגנה נגד גידול יתר של מיקרובים. פגם בתפקוד ה- PMNs (כדוריות דם לבנות) הוא אסון למסב השן. תפקוד זה מדוכא באוכלוסייה גריאטרית ככלל, בחולי סוכרת, קרוהן, תסמונת Chediak- Higashi , דאון סינדרום ודלקת מסב השן התוקפת את בני הנעורים. אנשים הסובלים ממצבים אלו נמצאים בסיכון גבוה ביותר לפיתוח מחלה זו אשר תתפתח במהירות, כמו גם אנשים שיש להם חסר זמני בנויטרופילים. PMNs משחקים תפקיד חשוב בהגנה בפני המחלה אך עם זאת הם משתתפים בהרס הרקמה, משחררים מעט רדיקלים חופשיים, קולגנאז, היילורונידאז, מתווכים דלקתיים וסטימולטורים אוסטאוקלאסטים.

מאקרופאגים ומונוציטים
נמצאים ברמות גבוהות באנשים שיש להם דלקת חניכיים | מחלת מסב השן, הם מהווים מקור ראשוני לפרוסטגלנדינים במחלה זו ומשחררים כמויות גדולות של אנזים שמשחק תפקיד גדול בהרס הקולגן (קולגנאז).

סתימות אמלגם
אמלגם פגום בסתימות שיניים, גשרים ואיברים תותבים גרועים הנם גורמים נפוצים לדלקות חניכיים והרס מסב השן. שוליים תלויים מספקים מקום אידאלי להצטברות רובד וחיידקים המכפילים את עצמם. אם השחזור הוא אמלגם כסף, יכולה אפילו להיווצרות מעורבות גדולה יותר בגלל פעילויות מעטות יותר של אנזימים נוגדי חמצון הצטברות כספית גורמת לריקון
האנזימים "אוכלי הנבלות" של רדיקלים חופשיים, גלוטתיון פראוקסידאז, סופראוקסיד דיסמוטאז וקטאלז. המטריצה של הרקמה החיבורית רגישה במיוחד לנזק מצד רדיקלים חופשיים.


מגוון גורמים מקומיים לדלקת חניכיים

גורמים מקומיים רבים מעודדים את התקדמות המחלה
• דחיסת מזון
• שיניים חסרות ללא תחליף
• ליקוי הסגר
• דחיקת לשון
• חריקת שיניים
• חבלה ע"י מברשת שיניים
• נשימה דרך הפה
• טבק אנשים מעשנים מועדים יותר ל דלקת חניכיים ולמחלות מסב השן ואף עלולים לאבד את השיניים. עישון קשור למעשה למועדות מוגברת של כל מחלה כרונית. רבות מהתוצאות המזיקות של עישון טבק, הן תוצאה של נזק מצד רדיקלים חופשיים, בייחוד לתאי החניכיים. בנוסף, עישון מוריד רמות של ויטמין C, שידוע כחשוב לרקמה החיבורית ונוגד חמצון. קרוטנים ופלבנואידים נראו כמורידים את ההשפעות הרעילות של העישון. הטבק בפרט והעישון בכלל נחקרו נמרצות במשך השנים. במחקרים הודגם קשר ברור בין העישון למחלות פרידונטיום חמורות. הסיבות לכך לא לגמרי מובנות, אך פגמים באימונוגלובולינים, בנויטרופילים, בפיברופלסטאו בציטוקינים, אשר עישון גורם, יכולים לשחק תפקיד.( Department of peridontology Karolina institut, Stockholm)
• שימוש ממושך בתרופות נגד דיכאון כגון קלומיפרמין ופימוזיד גורמים להתייבשות הרוק בפה ובעקבות כך יש פחות שטיפה של שאריות מזון וסיכוי גבוהה לחיידקים.


טיפול נטורופתי טבעי - דלקת חניכיים - מחלת מסב השן

עיקרי הטיפול הנטורופתי בדלקת חניכיים ומחלת מסב השן:

• הורדת זמן החלמת פצעים
• שיפור שלמות קרום הקולגן
• הורדת הדלקת והנזק מצד רדיקלים חופשיים. דלקת יכולה להמריץ מעין "מעגל קסמים" אשר גורם להתקדמות המחלה.
• שיפור את המערך החיסוני של האדם

הטיפול נעשה על ידי הכוונות תזונתיות והתאמת תוספי תזונה וצמחי מרפא.


תוספי תזונה לטיפול בדלקת חניכיים - מחלת מסב השן:

חסר בויטמינים ומינרלים מסוימים גורם לנטייה מוקדמת למחלת מסב השן. החסר יכול להיות קשור ל:
• קרטיניזציה של אפיתל החניכיים- עקב חילוף חומרים לא תקין של קרטין.
• חדירות מוגברת, דלקת והרס
• עיוות כיס מסב השן
• היווצרות אבן בחניכיים
• מגביר רגישות לזיהומים
• עיוות עצם ה- Alveolar

בנוסף ישנם תוספים בעלי פעילות אנטי דלקתית ואנטי חימצונית, התומכת במערכת החיסון.


צמחי מרפא לטיפול בדלקת חניכיים - מחלת מסב השן

ישנם צמחי מרפא הפועלים ספציפית לתקינות השן. לדוגמא:
• Sanguinaria Canadenis - נקרא גם Blood Root , צמח מס' 1,מכיל תערובת של אלקלואידים, שנמצאו בעלי פעילות אנטי ויראלית ואנטי בקטריאלית כנראה ע"י התערבות בתהליך של Oxudative Phosphrylation והשפעה על DNA . משחת שיניים המכילה את הצמח משפרת את מצב הרגישות בשיניים, מונעת היווצרות רובד, אנטי דלקתית, אנטי חיידקית. השימוש במשחות שיניים ושטיפות פה המכילות את המיצוי יותר יעילות מהשימוש הפנימי במיצוי הצמח. מספר תרכובות צמחי מרפא הפגינו יכולת לעכב התפתחות רובד, כולל פוליפנולים שיש בתה ירוק וחומצה גלצרוטינית שיש בליקורץ.


תזונה לטיפול בדלקת חניכיים - מחלת מסב השן

התזונה המומלצת היא תזונה מצד אחד ללא גורמים המזיקים לשן ומצד שני תומכת במערכת החיסון. אחד המרכיבים שגורם לרובד חיידקי ולהחלשות מערכת החיסון הוא הסוכר. סוכר ידוע כמגביר הצטברות רובד בעוד מקטין כמוטקסיס ופאגוציטוזה של PMN – כלומר עיכוב של PMN (כדוריות דם לבנות) , כתוצאה מהשפעה אוסמוטית ותחרות של הסוכר עם ויטמין C. ויטמין C וגלוקוז ידועים כמתחרים על הובלה לתוך התא שהיא תלוית אינסולין. האדם המערבי הממוצע צורך יותר מ- 150 גרם סוכרוזה ומוצרי פחממות מזוקקות אחרות לכן רוב בני המערב הינם בעלי מערכת חיסון מדוכאת במידה מסוימת באופן כרוני, דבר אשר מציב אותם בסיכון, בין היתר, למחלת מסב השן.


אורח חיים להתמודדות עם דלקת חניכיים - מחלת מסב השן

מכיוון שיש הרבה גורמים שיכולים לתרום למחלה ולא ידוע מהו הגורם העיקרי, יש לטפל במגוון הגורמים ולהימנע מגורמים שמעלים סיכון. עישון- עישון מוריד באופן משמעותי את הסיכויים לרפא מחלות מסב השן מכיוון שגורם לחשיפה מתמדת לרדיקלים חופשיים. היגיינה - צחצוח שיניים אחרי כל ארוחה ושטיפות פה פעמיים ביום. ביקור תקופתי אצל רופא שיניים או פריודנטיסט- על מנת למנוע היווצרות רובד חיידקי ואבן.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - דלקת חניכיים - מחלת מסב השן

שאלה:
יש לי דלקת חניכיים חוזרות בחניכיים. מה עליי לעשות?
תשובה:
דלקות חניכיים רבות נגרמות קודם כול מהיגיינה לא מספיק טובה. כשהאדם החל לגדל דגן, לפני 40,000 שנה, החלו לו בעיות שיניים. גולגולות של אנשים הראו כי בתקופה שהאדם כבר אכל מזון מעובד כגון דגן נמצאו מעט שיניים בגולגולת, ואילו 40.000 שנה לפני כן, גולגולות מתקופת הציידים והלקטים, בה האדם לא עיבד את מזונו, נמצאו כל השיניים בגולגולת! כלומר, עלייך להמעיט במזון מעובד. כמו כן מומלץ לצחצח את שינייך לפחות פעמיים ביום ולדאוג להחליף את מברשת השיניים פעם בחודש. יותר חשוב מזה עלייך לנקות את שינייך בחוט דנטלי פעמיים ביום - בוקר וערב ולאחר מכן לשטוף את הפה. ישנן שטיפות פה מצמחי מרפא. במסגרת טיפול נטורופתי יש לברר אם ישנה חולשה של מערכות אחרות בגוף, כגון מערכת החיסון, ולהתאים תכנית טיפול מפורטת בהתאם.

שאלה:
אני מבקשת לברר מה יש לרפואה הטבעית להציע בתחום של דלקת חניכיים.
תשובה:
ישנם שני דברים אשר שילובם יכול להביא שיפור משמעותי:
שטיפות-פה מחטאות העשויות מצמחי מרפא בעלי פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי ספטית וחיזוק מערכת החיסון היא חשובה מאוד על מנת שגופך יתגבר על הדלקת באופן המהיר והיעיל ביותר. תזונה בריאה, מנוחה רבה ושינה מספקת חשובים למערכת חיסון תקינה. אני מציעה לך לגשת לטיפול נטורופתי לקבלת תפריט עשיר ומגוון המותאם ספציפית לך.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - דלקת חניכיים - מחלת מסב השן

ויטמין C ויעילותו בהתמודדות עם דלקת חניכיים
מחקר המראה כי אשכוליות כמקור לוויטמין C יעיל בטיפול בדלקת חניכיים

הקשר בין תזונה ודלקת חניכיים - מחלת מסב השן
מחקר המוכיח כי נמצא קשר בין תזונה לקויה לדלקת חניכיים - מחלת מסב השן

תוספי מזון לטיפול בדלקת חניכיים - מחלת מסב השן
מולטי ויטמין כטיפול יעיל בדלקת חניכיים ומחלת מסב השן


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית