דלקת גרון - טיפול וריפוי טבעידלקת גרון - רקע כללי

דלקות גרון נחלקות ל 2 סוגים על פי הגורם לדלקת:

1. דלקת גרון חיידקית
2. דלקת גרון וירלית

 

כיצד מאבחנים דלקת גרון

קשה מאוד לאבחן בין דלקת גרון אחת לשנייה והסימפטומים דומים מאוד. השיטה הטובה ביותר לאבחנה של דלקת גרון היא משטח גרון המראה אם יש נוכחות חיידק או לא. בכל זאת יש הבדלים קטנים בין דלקות גרון : בדלקת גרון חיידקית יהיה חום גבוה, בלוטות לימפה מאוד נפוחות, משטח גרון חיובי ושקדים אדומים עם תפליט לבן. התמונה של דלקת גרון חיידקית יותר סוערת ולרוב יש צורך להישאר במנוחה. עם דלקת גרון ויראלית ניתן לרוב לתפקד. ניתן להבחין בין חיידקים לוירוסים ע"י עלייה בנוגדנים לסטרפטוקוק, בבדיקת דם.


דלקת גרון ויראלית

90% מ דלקות הגרון הן וירליות. הוירוסים שונים ומשתנים כל שנה. וירוס EBV יכול גם לגרום ל דלקות גרון ולבלוטות לימפה נפוחות ולהוות סימפטום ראשון למחלת הנשיקה. בדרך כלל הסימפטומים יותר מינורים ולא מצריכים טיפול מיוחד. במקרה ומתבלבלים בין מחלת הנשיקה ובין דלקת גרון חיידקית ונותנים אנטיביוטיקה החולה יפתח בדרך כלל פריחה.


דלקת גרון חיידקית

10% מהדלקות הן חיידקיות ונגרמות מסוגים שונים של משפחת הסטרפטוקוק.
10-15% הן מקבוצת A והם המסוכנים ביותר משום שהם יכולים להוות טריגר למחלה אוטואימונית הפוגעת במסתמי הלב. המחלה נקראת rheumatic fever. 10%-25% מהאוכלוסיה הם נשאי סטרפטוקוק מסוג A והם נמצאים בקבוצת סיכון. דבר ראשון חשוב ללכת ולעשות משטח גרון ולהבחין אם מדובר בחיידק או וירוס, ולא להסתמך על הסתכלות הרופא בלבד על הגרון. כך תמנעו לקיחת שווא של אנטיביוטיקה.

 

טיפול נטורופתי טבעי לדלקת גרון

1. מנוחה - מוטב אפילו לשכב במיטה ולתת לגוף לנוח ולהילחם במחלה.
2. צריכה מועטה של קלוריות - לא יותר מ 1000 קלוריות ביום על מנת לא להעמיס על הגוף.
3. צריכה של כמויות גדולות של נוזלים עדיף מיצי ירקות מדוללים, מרקים ותה צמחים.
4. הגבלת סוכרים - סוכר מוריד את תפקוד הנוטרופילים.

ישנם תוספי תזונה וצמחי מרפא שנמצאו מחקרית וקלינית יעילים לטיפול בדלקות גרון.
ב דלקת גרון ויראלית הטיפול הוא תמיכתי. תזונה המחזקת את מערכת החיסון, מנוחה, ותוספים המעודדים את החלמת הדלקת מספיקים. לעמת זאת, כשמדובר ב דלקת גרון חיידקית, יש להשתמש בצמחי מרפא בליווי נטורופת, על מנת להימנע מאנטיביוטיקה. צמחי המרפא מותאמים אישית לפי גילו של המטופל וההיסטוריה הבריאותית שלו. צמחי המרפא הינם בעלי פעילות אנטי חיידקית ספציפית וכן בעלי פעילות מחזקת מערכת חיסון. שימוש חוזר של אנטיביוטיקה מחליש מערכת החיסון ומערכת העיכול בפרט ואת הגוף בכלל ולכן לקיחה חוזרת של אנטיביוטיקה תוביל לעיתים לדלקות גרון חוזרות. הדרך לצאת ממעגל קסמים זה היא נטילת צמחי מרפא במקום האנטיביוטיקה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בדלקת גרון

שאלה
מה זה rheumatic fever?
תשובה
מדובר בקבוצה של חיידקים מסוג סטרפטוקוק מקבוצת A. הגוף מייצר נוגדנים כנגד הסטרפטוקוק, הנוגדנים מזהים בטעות את קרום הלב כחיידק הסטרפטוקוק ותוקפים אותו. בלב הם גורמים לדלקת מהירה של מסתמי הלב ומשם הדלקת יכולה לעבור לכל הלב ולגרום לCARDITIS (דלקת בקרומי הלב) שמהווה סכנת חיים. במלחמת העולם ה-1 חלו בארה"ב יותר מ-20,000 אנשים rheumatic fever . המחלה תופיע תמיד לאחר דלקת בדרכי הנשימה העליונות שנגרמה על ידי חיידקי הססטרפטוקוק


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בדלקת גרון

הקשר בין אבץ ודלקת גרון
מחקר המוכיח את יעילות תוסף אבץ בטיפול בדלקות גרון

אכיניצאה ודלקת גרון
מחקר העוסק ביעילות צמח האכינצאה לטיפול בזיהומים של הגרון

הקשר בין ניתוח שקדים ודלקות גרון בילדים
מחקר המוכיח כי ניתוח שקדים לא תמיד עוזר לילדים


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית