דיכאון - טיפול וריפוי טבעירקע כללי אודות דיכאון

דיכאון הינו מצב נפשי המוכר לכל אחד, אך מצב זה נעשה בעייתי כשהדיכאון נהפך ל דיכאון מג'ורי. דיכאון מג'ורי קיים 10-20% מכלל אוכלוסיית העולם. נשים לוקות ב דיכאון יותר מגברים ביחס של 2:1, בעיקר בתקופת הפוריות.
דיכאון, כפי שהוא מוגדר על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, מאובחן בהתאם לשמונה אמות מידה עיקריות:

• תיאבון ירוד מלווה בירידה במשקל, או תיאבון מוגבר מלווה בעלייה במשקל.
• נדודי שינה או יתר שינה.
• יתר או חוסר פעילות גופנית.
• איבוד עניין או הנאה בפעילויות יומיומיות, או ירידה בחשק המיני.
• תחושת חוסר ערך או רגשות אשמה.
• יכולת מופחתת לחשוב או להתרכז.
• מחשבות נשנות על מוות או התאבדות.

אם מתמלאים 5 סימפטומים מתוך הרשימה הנ"ל למשך חודש אחד לפחות, הרי שאובחן דיכאון. אדם שסובל מ 4 מהסימפטומים קרוב לוודאי סובל מ דיכאון. חשוב להבחין אם ה דיכאון נובע כתוצאה מאירוע חיים. מאחר והביוכימיה של מצב הרוח וההתנהגות הפכה מובנת יותר, הרי למחלות רבות, שנחשבו פעם כבעלות סיבה פסיכולוגית או סוציולוגית יש בסיס פיסיולוגי או ביוכימי מוכח. היפותזת האמין הביוגני הפכה לגישה טיפולית עיקרית אצל אנשי מקצוע רבים – פסיכיאטרים ונטורופתים כאחד. רבות מהתרופות נוגדות ה דיכאון והטיפולים התזונתיים, מטרתם לתקן או להפחית אי איזונים באמינים הביוגנים (סרוטונין, מלטונין, דופמין, אדרנלין ונוראדרנלין). תרכובות אלו ידועות גם בתור מונו אמינים. חומצת האמינו טריפטופאן היא המבשר של סרוטונין ומלטונין, ואילו פנילאלנין וטירוסין הם מבשרים של דופמין, אדרנלין ונוראדרנלין.

 

טיפול נטורופתי טבעי בדיכאון

הגישה הנטורופתית ל דיכאון, כמו הגישה לכל המחלות, היא גישה כוללת. קודם כל יש לקבוע אלו גורמים תזונתיים, סביבתיים, חברתיים ופסיכולוגים מעורבים ב דיכאון. חשוב לשלול גורמים אורגנים פשוטים הידועים כתורמים לדיכאון כגון:

1. מחסורים תזונתיים – ויטמיני B וחומצה פולית
2. שימוש בסמים כולל גלולות למניעת הריון, קפאין וסיגריות
3. היפוגליקמיה – נפילות ברמות הסוכר
4. גורמים הורמונליים – היפותירואידיזם והפרעה בבלוטת האדרנל
5. גורמים סביבתיים – חשיפה כרונית לממיסים ומתכות כבדות
6. אלרגיה
7. קנדידה מערכתית


טיפול תזונתי לדיכאון
הורדת מזונות ממרצים הגורמים להפרשה מוגברת של הורמונים כגון אדרנלין ונוראדרנלין
מניעת היפוגליקמיה – שמירה על רמות סוכר מאוזנות בדם
הנחיה ללקיחת תוספי מזון התומכים במערכת העצבים המרכזית כגון:
ויטמיני B – מחסור בויטמיני B יכול לתרום לדכאון (מחסור בויטמין B1 גורם לחמצת מטאבולית ולכימיית מח שונה, מחסור בויטמין B3 גורם לירידה משמעותית בחילוף החומרים של אנרגיה במח, ויטמין B6 נחות ליצירת מונואמינים כמו סרוטונין, דופאמין, אדרנלין ונוראדרנלין). חומצה פולית – מחסור בחומצה פולית גורם לירידה ביצירת BH4 שנחוץ ליצירת מעבירים כימיים בין-עצביים. חומצה פולית עם ויטמין B12 קשורים לחילוף החומרים של מתיונין, המהווה גורם אנטידכאוני משמעותי. ויטמין C – מחסור בויטמין C יכול לגרום ל דיכאון והיסטריה.

פעילות גופנית לטיפול בדיכאון:
להתעמלות יש השפעה עצומה על שיפור מצב הרוח והיכולת לשלוט במתח.

צמחי מרפא לדיכאון:
ישנם צמחי מרפא רבים בנחקרו בקשר לדיכאון. כדי לקבל את המינון הנכון ושילוב הצמחים הנכון, הנטורופת בונה פורמולה ייחודית למטופל לפי הסימפטומים הקיימים. אחד הצמחים המוכרים והנחקרים ביותר בטיפול בדיכאון הוא ההיפרקום (HYPERICUM) זהו צמח הבחירה במקרה של דיכאון, בעיקר לדיכאון חזק. הצמח עובד על מערכת העצבים המרכזית, במנגנון הדומה לפרוזק ובאירופה משתמשים בו בבתי חולים. הצמח מונע ספיגה חוזרת של דופאמין ונוראדרנלין, מעכב MAO מתון. הצמח עובד על הסינפסה בה יש ספיגה חוזרת של הנוירוטרנסמיטורים, הוא מונע חזרה שלהם ומקטין את רמות הקורטיזון וע"י כך מקטין רמת סטרס. תופעת לוואי יחידה של הצמח היא פוטוסנסיטיביות והיא נראתה בעיקר על פרות. צמח זה, כמו רוב הצמחים נוגדי דיכאון, אסור לשימוש יחד עם תרופות כמו רטלין ותרופות נוגדות דיכאון.

 

שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - דיכאון

שאלה:
אני סובל מ דיכאון וחרדה חמורים ביותר ורציתי לדעת האם יש תרופה טבעית לטיפול בבעיה במקביל לטיפול קונבנציונאלי?
תשובה:
מומלץ, במקרים מסויימים בטיפול ב דיכאון, לשלב בין טיפול נטורופתי שיכלול תזונה נכונה ופעילות גופנית לבין טיפול קונבנציונלי שיכלול טיפול תרופתי ופסיכולוגי. ישנם תוספים וצמחי מרפא שעוזרים במצבי דיכאון, ושווה ללכת לטיפול ולנסות. כיום יש יותר ויותר מחקרים המדברים על הקשר בין דיכאון לבין חומצות שומן מסוג אומגה 3, ישנם תוספים נוספים שיכולים מאוד לעזור.

שאלה:
אני בן 50 ולאחרונה אני שרוי בדיכאון עמוק. מעוניין מאוד בעזרה לא כימית לעניין..
תשובה:
תחילה יש לעשות בירור מה סיבת הדיכאון ואז לטפל ע"י תוספי תזונה אנטי דיכאוניים - בהתאמה אישית וע"י טיפול בדמיון מודרך ללמוד להתמודד עם ה דיכאון ולעבור אותו. אין קיצורי דרך ,יש צורך לעבור תהליך פנימי שילמד אותך לקחת את החיים בפרספקטיבה אחרת.

 

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בדיכאון

היפרקום ודיכאון
מחקר המוכיח את יעילותו של צמח ההיפריקום אצל חולי דיכאון

אומגה 3 ודיכאון
מחקר המראה את יעילותה של אומגה 3 בטיפול בדיכאון

פעילות גופנית ודיכאון
השפעתה של פעילות גופנית על רמות סרוטונין במוח


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית