דום נשימה בשינה - טיפול וריפוי טבעידום נשימה בשינה - רקע כללי

דום נשימה בשינה הינה בעיה חמורה הגורמת לקטיעות בנשימה בזמן השינה, לפחות ל 10 שניות. ישנם כמה סוגי דום נשימה בשינה, אך הסוג הכי נפוץ הינו OBSTRACTIVE SLEEP APNEA, עליו המאמר ירחיב. ניתן לדרג את חומרת דום הנשימה בשינה על פי התדירות והמשך של הפסקת הנשימה. תופעה זו יותר שכיחה אצל גברים. היא פוגעת ב 4% מהגברים בגיל העמידה וב 2% מהנשים מגיל העמידה. למרות שתופעה זו שכיחה יותר בגיל העמידה, היא יכולה לקרות בכל גיל, בעיקר אם יש ברקע עודף משקל.

 

סימפטומים עיקריים לדום נשימה בשינה

• נחירות כבדות ורועשות
• מקטעים של חוסר נשימה
• התעוררויות דחופות במשך הלילה
• הרגשת עייפות במשך כל היום
• שינה מרובה במשך היום
• התעוררות משינה עם פה יבש
• כאבי ראש בבוקר


גורמי סיכון לדום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה יכול לקרות בכל גיל ובכל מין, אך ישנם כמה גורמי סיכון למחלה

עודף משקל
שומן עודף סביב דרכי הנשימה העליונים עלול לחסום את האוויר. אנשים עם שומן סביב הסנטר נמצאים בסיכון לדום נשימה בשינה. יחד עם זאת, גם אנשים רזים יכולים לסבול מדום נשימה בשינה.

גודל הצוואר
גודל הצוואר מהווה גורם סיכון לדום נשימה בשינה. צוואר עבה עלול לגרום להצרות דרכי האוויר. לרוב צוואר עבה נגרם עקב עודף משקל, גורם סיכון בפני עצמו לדום נשימה בשינה. היקף צוואר של יותר מ 44 ס"מ מקושר עם סיכון גבוה לדום נשימה בשינה.

יתר לחץ דם
אנשים הסובלים מיתר לחץ דם בעלי סיכון לסבול מדום נשימה בשינה.

דרכי נשימה צרים
ניתן להיוולד עם גרון מוצר. ישנם אנשים הסובלים משקדים ו\או אדנואידים מורחבים היכולים לחסום את דרכי האוויר.

מין זכר
גברים בעלי סיכון כפול לסבול מדום נשימה בשינה מנשים. יחד עם זאת, נשים מעלות את הסיכון אם הן בעלות עודף משקל ובגיל העמידה.

גיל
הסיכון עולה פי 2-3 מעל גיל 65

רקע משפחתי
אם יש סיפור משפחתי של דום נשימה בשינה, יש סיכון גבוה יותר לסבול מדום נשימה בשינה.

שימוש באלכוהול, תרופות הרגעה או הרדמה
חומרים אילו מרפים את שרירי הצוואר וגורמים לדום נשימה בשינה.

עישון
מעשנים בעלי סיכון של פי 3 לסבול מדום נשימה בשינה. עישון מעלה את רמת הדלקתיות וצבירת הנוזלים בדרכי הנשימה העליונים, המצרים את דרכי הנשימה העליונים.

 

השלכות דום נשימה בשינה


דום נשימה בשינה מקושר עם בעיות בריאותיות הכוללת סיכון גבוה לחוסר מנוחה, לחץ דם גבוה, התקפי לב ושבץ. אפילו דום נשימה בשינה ברמה נמוכה מקושר עם בעיות שינה המובילות לדיכאון, עצבנות, בעיות מין, בעיות למידה וזיכרון. אנשים הלוקים בדום נשימה בשינה עלולים לסבול מהרדמות באמצע היום ובעלי נטייה להירדם בעבודה, בזמן שיחת טלפון, או הכי גרוע, בזמן נהיגה.

בעיות קרדיווסקולריות (לב וכלי דם)
צניחה פתאומית של רמות החמצן הנגרמת עקב דום נשימה בשינה עלולה להוביל לעלייה בלחץ הדם ולהעמיס על מערכת לב וכלי דם.סטטיסטיקה מראה כי לסובלים מדום נשימה בשינה לחץ הדם גבוה יותר פי 2-3 לעומת מי שאין לו דום נשימה בשינה. ככל שדום נשימה בשינה חמור יותר כך עולה הסיכון לסבול מיתר לחץ דם. אם האדם הסובל מדום נשימה בשינה סובל גם ממחלת לב, נפילות החמצן בדם עלולות להוביל למוות פתאומי מאירוע לבבי. דום נשימה בשינה מעלה את הסיכון לשבץ לב או מוח, גם אם לא קיים יתר לחץ דם ברקע.

עייפות במשך היום
ההתעוררויות החוזרות ונשנות עקב דום נשימה בשינה גורמות לתהליך השינה התקין להיות בלתי אפשרי. אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה לרוב חווים עייפות קיצונית במשך היום, נמנום ועצבנות. העייפות גורמת לקושי בריכוז, הרדמות בזמן העבודה, בזמן צפייה בטלוויזיה, או בזמן נהיגה. העייפות יכולה לגרום לשינויים במצב הרוח, לעצבנות ולדיכאון.

סיבוכים עם תרופות וניתוח
דום נשימה בשינה הינו גורם סיכון לסיבוכים בעקבות לקיחת תרופות מסוימות וסמי הרדמה. אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מסיבוכים עקב ניתוחים בגלל שהם עלולים לסבול מקשיי נשימה, בעיקר בזמן הרדמה ושכיבה על הגב.


דום נשימה בשינה - טיפול נטורופתי טבעי

הטיפול הנטורופתי יעיל במצבים בהם דום נשימה בשינה נגרם עקב עודף משקל.
לרוב המטופל יגיע לטיפול הנטורופתי ללא אבחנה של דום נשימה בשינה אלא עם תלונה של עייפות. על פי הסימפטומים מחליט הנטורופת אם להמליץ למטופל לעשות בדיקות לאבחון דום נשימה בשינה. במידה והמטופל חולק את מיטתו עם בן או בת זוג, חשוב לשאול אם קיימות נחירות חזקות והפסקות נשימה בשינה. זאת מכיוון שהסובל מדום נשימה בשינה לרוב אינו מודע להפסקות הנשימה בשינה. עודף משקל הוא הגורם העיקרי בעולם המודרני לדום נשימה בשינה ולכן תופעה זו נהפכה יותר שכיחה. ירידה במשקל יכולה לפתור את הבעיה: לשפר את איכות השינה, לפתור את בעיית העייפות וכמובן להוריד את הסיכון ליתר לחץ דם, שבץ מוחי ולב. אפילו ירידה קלה במשקל עודף יכולה לעזור להרפות את הכיווץ והלחץ בגרון. בנוסף, במסגרת הטיפול הנטורופתי יש להמנע משתיית אלכוהול. במידה והמטופל נוטל כדורי שינה, ניתן לפתור את בעיית השינה על ידי הטיפול הנטורופתי. ישנם צמחי מרפא מעודדי שינה שאינם פוגעים בשנת ה REM, השינה העמוקה. כיוון שישנן סיבות רבות לנדודי שינה, תפקידו של הנטורופת במסגרת הטיפול הנטורופתי, לאבחן מה המקור לנדודי השינה, ולפי האבחנה לקבוע את תכנית הטיפול. בעזרת תפריט תזונתי, פורמולת צמחי מרפא, תוספי מזון ותרגול טכניקות הרפיה, ניתן לפתור את הבעיה.

 

עיקרי הטיפול הטבעי בדום נשימה בשינה

טיפוח השינה
• אימוץ שעות קבועות של שינה ויקיצה בבוקר גם בסופי שבוע.
• להקפיד על חדר חשוך, שקט ומאוורר.
• יש להקפיד שאותו חדר ישמש אך ורק לשינה ולפעילות מינית ולא לאכילה, צפייה בטלויזיה, קריאה וכו'.
• יש לדאוג לוילון אטום על מנת למנוע כניסת אור יום.
• אטמי אוזניים
• כריות מתחת לברכיים ובמתניים המיוחד לאלו הסובלים מכאבי גב.
• לדאוג לא לבצע פעילות גופנית לפני השינה.
• שינה על הגב.

רמות גלוקוז בלילה
רמות נמוכות בדם במשך הלילה הן סיבה חשובה לנדודי שינה, בעיקר מסוג SMI. הגלוקוז מהווה מצע לאנרגיה ולכן המוח תלוי בו מאוד. ירידה ברמות הגלוקוז בדם מעודדת התעוררות בעקבות שחרור של הורמונים מווסתי גלוקוז כמו: אדרנלין, גלוקגון, קורטיזול והורמון הגדילה. במסגרת הטיפול הנטורופתי לומד המטופל לווסת את רמות הגלוקוז בדם.

סרוטונין
סרוטונין הוא נוירוטרנסמיטר במוח – אמצעי קידום חשוב של שינה. הסינתזה של סרוטונין במח תלויה בזמינות חומצות אמינו וויטמינים מסוימים. על ידי תזונה ותוספי מזון ניתן לווסת את רמות הסרוטונין במוח.

תזונה
הורדת מזונות מעוררים מהתזונה המגרים את פעילות המוח ובלוטת האדרנל.

תסמונת רגליים חסרות מנוחה ורטט שריר עוויתי לילי
זהו גורם משמעותי לאינסומניה. מאופיין בדחף בלתי נשלט להזיז את הרגל בשעת יקיצה. כמעט לכל הסובלים מתופעה זו יש גם רתת שריר עוויתי לילי (NOCTURNAL MYOCLONUS) הפרעת עצב-שריר שמאופיינת בהתכווצויות נשנות של קבוצת שרירים אחת או יותר, בד"כ ברגל, בשעת השינה. כל עווית כזה נמשך פחות מ – 10 שניות.

רגיעה, הכנת הגוף והנפש לשינה
המטופל לומד טכניקות הרפיה יעלות וכן נעזר בצמחי מרפא מרגיעים לפני שינה.

פעילות גופנית
פעילות גופנית משפרת את המצב הכללי של המטופל וגם מעודדת שיפור באיכות השינה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בדום נשימה בשינה

שאלה:
אני סובל מעייפות קיצונית במשך היום ונרדם בכל מקום למרות שאני ישן לילה שלם. יכול להיות שיש לי דום נשימה בשינה?
תשובה:
עייפות הינה סימפטום שכיח שיכול להצביע על מגוון רחב של בעיות: מחלות כרוניות, מחלה אקוטית, אנמיה, תופעות לוואי של תרופות, הריון, בעיות עיכול ועוד. כמובן שעייפות יכולה להיגרם משינה מופרעת עקב דום נשימה בשינה. ראשית יש לבדוק אם אתה סובל מסימפטומים נוספים, חוץ מעייפות והרדמות במשך היום, כגון: נחירות כבדות ורועשות, מקטעים של חוסר נשימה , התעוררויות דחופות במשך הלילה, התעוררות משינה עם פה יבש או כאבי ראש בבוקר ועודף משקל. אם כן – כדאי לגשת למעבדת שינה לאבחן את מצבך.

שאלה:
אני גבר בן 65, סובל מיתר לחץ דם שמאוזנת על ידי תרופות וסכרת גבולית שאינה מצריכה טיפול תרופתי. בנוסף, אני סובל מעודף משקל של כ 20 קילו. לאחרונה אבחנו אצלי דום נשימה ובשינה ואני נאלץ לישון עם CPAP. האם יש טיפול נטורופתי למצבי?
תשובה:
בהחלט יש טיפול נטורופתי למצבך. הטיפול הנטורופתי לא רק יפתור את בעיית דום הנשימה בשינה, אלא גם יאזן את לחץ הדם ורמות הסוכר. עיקר הטיפול הנטורופתי מתבסס על שינוי אורח חיים הכולל תפריט תזונתי שיתרום לירידה במשקל ופעילות גופנית קבועה. ירידה במשקל תפתור את בעיית דום הנשימה בשינה וכן תתרום לאיזון יתר לחץ הדם והסכרת.

שאלה:
אני אישה בת 54, אינני סובלת מבעיות מיוחדות, אבל כבר כ 10 שנים אני נוטלת כדורים לשינה, אחרת אינני יכולה להירדם. לאחרונה, בגלל עייפות במשך היום, אובחנתי כסובלת מדום נשימה בשינה. הרופא הורה לי להפסיק עם כדורי השינה וקבע שהם הגורם לדום נשימה בשינה. ללא הכדורים לא אוכל להירדם. האם יש טיפול נטורופתי למצבי?
תשובה:
בהחלט ישנו טיפול נטורופתי למצבך. הטיפול הנטורופתי יכול להביא למצב של רפיון ורגיעה באופן טבעי לפני שינה על מנת שתוכלי להירדם. הטיפול מתבסס על שינוי תזונתי והתאמת צמחי מרפא ותוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא יעילים ביותר להרפיה ולקידום שינה. בנוסף, במסגרת הטיפול הנטורופתי הנטורופת מנחה על סביבת שינה אופטימלית והגיינית שינה.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בדום נשימה בשינה

השמנה ותפקוד ריאות
הקשר בין השמנה לבין תפקוד נמוך של הריאות

השמנה ונשימה
השמנה כגורם לחסימה בדרכי נשימה עליונות

דיכאון וקשיי נשימה
סובלים מדיכאון ומקשיי נשימה טופלו בדום נשימה בשינה והדיכאון נעלם


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית