גאוט וסוכרת סוג 2 | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל  אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות

גאוט, סוכרת סוג 2


רקע אודות המטופל

יעקב, בן 60, נ+5, עובד הייטק בתחום מכירות, עובד הרבה שעות, נוסע הרבה בשעות העבודה וטס הרבה לחו"ל


פירוט תלונות עיקריות

גאוט: לפני שלוש שנים הופיע התקף ראשון של גאוט. ההתקף הופיע בבוהן, כאב חזק מאוד, יעקב ניגש למיון, שם הרופא איבחן שמדובר בגאוט, יעקב קיבל תרופה ולאחר שבוע ימים ההתקף חלף. רופא משפחה בבדיקות דם אבחן שהחומצה האורית גבוהה - 9, כשהרמה צריכה להיות עד 6. במשך השלוש שנים האחרונות הופיעו עוד 4 התקפים של כאבים שבכל פעם לקח יעקב תרופה בזמן ההתקף.


פירוט תלונות ברקע

סוכרת סוג 2:
מזה 10 שנים סובל יעקב מסוכרת סוג 2. הסוכרת התגלתה בבדיקת דם אקראית. בשנתיים הראשונות קיבל יעקב תרופות לאיזון רמות הסוכר. מכיוון שהתרופות לא עזרו הוא החל להזריק אינסולין. כיום הסוכר עדיין לא מאוזן - סוכר בצום נע בין 130 ל 150 ו HGA1C 8.5-9. בנוסף, הקריאטנין, המדד לתפקודי הכליות, עלה ויש חשש לנזק כלייתי בעקבות הסוכרת.

ירידה בתפקודי כליה ולחץ דם:
הירידה בתפקודי הכליה הביא את יעקב להבנה שהוא רוצה לעשות שינוי בבריאותו. הוא חושש לקחת תרופה להורדת החומצה האורית כי הוא כבר לוקח הרבה תרופות וכל תרופה היא עומס נוסף על הכליות. יעקב הגיע אליי עם רצון לאזן את רמת החומצה האורית באופן טבעי כך שלא יסבול מהתקפי גאוט. בנוסף יעקב סובל מיתר לחץ דם המאוזן עם תרופות מזה 8 שנים.


אורח חיים

מתאמן 3 פעמים בשבוע במכון כושר - הליכה מתונה של 30 דקות
עודף משקל קל, BMI = 27
משתדל למעט בסוכר, משתמש בממתיקים מלאכותייםהטיפול הנטורופתי בגאוט

גאוט הינה דלקת פרקים הנגרמת עקב שקיעה של חומצה אורית במפרקים. מערכת החיסון מנסה לפנות את החומצה האורית ששוקעת במפרקים ונוצרת דלקת מקומית כואבת מאוד. חומצה אורית הינה תוצר פירוק של מרכיבים בגוף שבאופן טבעי מופרשים מהגוף דרך הכליות והשתן. כשרמת החומצה האורית גבוהה בדם, היא שוקעת במפרקים ויוצרת דלקת. מצב זה קורה כשיש הכנסה מרובה של מזונות המעודדים ייצור של חומצה אורית מצד אחד ויש מעט מידי הפרשה של חומצה אורית מהגוף החוצה מצד שני. זו היא בעצם בעיה של חילוף חומרים, ממש כמו מחלת סוכרת שממנה סובל יעקב. זו הסיבה מדוע סוכרת וחומצה אורית גבוהה הם חלק מאותה תסמונת, יחד עם יתר לחץ דם והשמנה, הנקראת "התסמונת המטבולית".


גאוט והקשר לאורח החיים שלנו

התסמונת המטבולית קשורה קשר ישיר עם אורח חיים. תזונה לקויה, אורח חיים עם מיעוט פעילות גופנית ועודף משקל קשורים חד משמעית להיווצרות התסמונת המטבולית בכלל וגאוט בפרט. לדוגמא, תזונה עשירה מן החי מכילה לא רק מרכיבים הגורמים להצטברות החומצה האורית אלא גם חומצות שומן מסוג מסוים שהינו חומר מוצא להורמונים המעודדים דלקת. בנוסף, שיגרה רוויה במתח כגון עבודה תובענית, שעות עבודה מרובות ועומס, גם הם גורם סיכון לשיבוש מטבולי בגוף.


וידאו קצר על הטיפול בגאוטכיצד טיפול נטורופתי עוזר לגאוט

הטיפול הנטורופתי מטפל בשורש הבעיה שהובילה להתפתחות הגאוט - מצד אחד התאמת תכנית תזונתית, אשר מפחיתה ייצור חומצה אורית בגוף וייצור דלקת בגוף, ומצד שני, תמיכה באיברי הפינוי כגון כליות ושתן על ידי תזונה וצמחי מרפא. בנוסף, ישנם תוספי תזונה בעלי השפעה אנטי דלקתית מאוד חזקה. מכיוון שמצב הסוכרת אצל יעקב מתקדם יש לתת דגש בתכנית הטיפול לאיזון רמות סוכר ותמיכה בכליות.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בגאוט

יעקב נרתם לתכנית הטיפול והחל עם תפריט לאיזון רמות סוכר והורדת החומצה האורית בדם, ובנוסף החל לקחת פורמולת צמחי מרפא שהוכנה עבורו. הפורמולה הכילה צמחים אנטי דלקתיים ספציפיים למפרקים כגון בוסווליה וזנטוקסילום. בנוסף, הומלץ לו על חליטת צמחי מרפא בעלת פעילות משתנת ומפנה חומצה אורית מהגוף ותוספי תזונה בעלי פעילות אנטי דלקתית גבוהה.


הצלחת הטיפול הנטורופתי בגאוט

במהלך החודשיים מתחילת הטיפול עקב יעקב אחר רמות הסוכר שהלכו וירדו. היו פעמים שנמדד 100 רמות סוכר בצום. הוא המשיך להתמיד עם התפריט וצמחי המרפא והשיל 7 קילו ממשקלו. לאחר 3 חודשי טיפול הגיעו תוצאות בדיקות דם חדשות - החומצה האורית ירדה ל 6.4 , רמות הקריאטנין התאזנו וה HGA1C ירד ל 7. יעקב הרגיש הרבה יותר טוב. לאחר 3 חודשים נוספים הגיע אליי יעקב שדיווח שמאז תחילת הטיפול הוא לא סבל מהתקפי גאוט בכלל ושהוא מרגיש נהדר. התאמתי לו תכנית תזונתית שתמשיך ותלווה אותו לבריאות שלמה.