גאוט וכולסטרול גבוה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
גאוט וכולסטרול גבוה

רקע אודות המטופל:
יוסי, בן 30, רווק, עובד כמאבטח, אוהב לאכול בשר

פירוט תלונות עיקריות:
גאוט: לפני שנה הרגיש כאב חד בבוהן הגדולה. קיבל משככי כאבים אנטי דלקתיים שקצת עזרו אבל הכאב נמשך. לאחר כמה חודשים הופיע גם במפרק היד. בבדיקות דם מצאו כי החומצה האורית גבוהה - 9. הרופא אבחן גאוט. יוסי דיווח כי גם לאביו ולאחיו יש גאוט. כרגע עצמת הכאב נעה בין 4 ל 6, כל הזמן נמצא ברקע.

פירוט תלונות ברקע:
כולסטרול גבוה: בדיקות דם אחרונות הראו כי כולסטרול כללי קצת גבוה - 212

 

הטיפול הנטורופתי בגאוט וכולסטרול גבוה

גאוט הינה דלקת פרקים הנגרמת עקב הצטברות של חומצה אורית במפרקים. חומצה אורית הינה תוצר פירוק של מטבוליטים בגוף שבאופן טבעי מופרשים מהגוף דרך הכליות והשתן. כשיש עומס רב, כשרמת החומצה האורית גבוהה מידי, היא שוקעת במפרקים ויוצרת דלקת. למה זה קורה? לרוב בגלל תזונה עשירה בפורינים ופירימידניים - אילו אבני הבניין של ה ד.נ.א והם נמצאים בשפע בתזונה עשירה מן החי. לא סתם בעבר מחלה זו הייתה מקושרת עם העשירים בלבד, שאכלו הרבה בשר, וספרי רפואה ישנים מתארים התקף גאוט לאחר סעודה של בשר ואלכוהול. תזונה עשירה מן החי מכילה לא רק מטבוליטים הגורמים להצטברות החומצה האורית אלא גם חומצות שומן מסוג מסוים שהינו חומר מוצא להורמונים המעודדים דלקת. אם כך, גאוט היא תוצאה של עודף חומצה אורית עקב אכילה מרובה של מזונות המעלים את החומצה האורית בדם מצד אחד, ויכולת פינוי נמוכה של חומצה אורית מצד שני. הטיפול הנטורופתי מטפל בשתי הסיבות - מצד אחד, על ידי התאמת תפריט תזונתי, מפחית את ההכנסה של מרכיבים המעודדים ייצור חומצה אורית בגוף ויייצור דלקת בגוף, ומצד שני, תומך באיברי הפינוי כגון כליות ושתן על ידי תזונה וצמחי מרפא. בנוסף, ישנם תוספי תזונה בעלי השפעה אנטי דלקתית מאוד חזקה. יוסי גם סובל מרמות גבוהות של כולסטרול. זה בהחלט הגיוני כחלק מהתמונה הכוללת שכן תזונה עשירה מן החי תגרום לא רק לגאוט כי אם גם לרמות כולסטרול גבוהות. רמות כולסטרול גבוהות מעידות גם על חוסר פינוי תקין של עודפים מהגוף וכשל של הכבד להתמודד עם עודף השומנים המוכנסים לגוף.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בגאוט וכולסטרול גבוה

יוסי החל את הטיפול עם תפריט ניקוי צמחוני ובנוסף החל לקחת פורמולת צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא אנטי דלקתיים ספציפיים למפרקים כגון בוסווליה והרפגופיטום. בנוסף, הומלץ לו על חליטת צמחי מרפא בעלת פעילות משתנת ומפנה חומצה אורית מהגוף ותוספי תזונה בעלי פעילות אנטי דלקתית רבת עוצמה. לאחר שבועיים דיווח יוסי כי רמת הכאב פחתה ונשארה רק אי נוחות במפרקים. לאחר חודש אי הנוחות נעלמה לחלוטין. לאחר 3 חודשי טיפול הגיעו תוצאות בדיקות דם חדשות - החומצה האורית ירדה ל 5.4 והכולסטרול הכללי ירד ל 185. נבנתה ליוסי תכנית המשך תזונתית על מנת שיוכל להמשיך ולשמור על השגיו הבריאותיים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית