בקע סרעפתי גולש וכאבים בחזה

 

שאלה

[מתוך פורום התמיכה באתר בנושא מחלות דרכי עיכול עליונות]
אני בת 47 ואני סובלת מזה כשישה חודשים מכאבים בחזה שכללו דקירות, תחושת שריפה בקיבה, צרבות, בחילות ותחושת מחנק ועוד. לפני כשבועיים עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה והאבחנה שקיבלתי מהרופא זה שיש לי בקע סרעפתי גולש וגם דלקת קלה בקיבה (גסטריטיס). הרופא המליץ לי על נקסיום 20 מ"ג פעמיים ביום למשך חודשיים ואח"כ נראה והבנתי שיש אפשרות לעשות ניתוח לבקע. לצערי אני לא מרגישה ממש שינוי מאז נטילת הנקסיום. מצד אחד אני מאוד רוצה לא לקחת בכלל את הנקסיום ומצד שני להמנע כמה שאפשר מניתוח לתיקון הבקע הסרעפתי.

קראתי שניתן לטפל בבקע סרעפתי גולש גם דרך תזונה וצמחי מרפא. אשמח לשמוע כיצד ומה כולל טיפול. חשוב לי לציין בנוסף שאני סובלת מעודף משקל לא גדול אבל שאני לא מצליחה לרדת כמה שנים, כמו כן, מעבר לכאבים בחזה ולשאר התסמינים אני בריאה ולא נוטלת כדורים. האם גם עודף משקל יכול להיות קשור לבקע סרעפתי גולש?


תשובה

בקע סרעפתי גולש הינו בקע שנמצא בסרעפת, במקום בו הוושט מתחברת לקיבה. הסרעפת הינו שריר מרכזי של מערכת הנשימה, הוא ממוקם מאחורי כלוב הצלעות והוא "חותך" את הגוף בצורה רוחבית באזור הקיבה. כשחלק ממנו אינו מעוצבב כראוי השרירים נחלשים, אין להם את היכולת להתכווץ כראוי, ונוצר בקע. מצב זה נקרא בקע סרעפתי גולש והוא הבקע השכיח ביותר. מה שמעניין הוא שלרוב האוכלוסיה המבוגרת קיים בקע סרעפתי גולש וברוב המקרים הוא אינו גורם לסימפטומים. יש הטוענים כי החולשה של שריר הסרעפת הוא חלק מתהליך ההזדקנות ולכן בקע סרעפתי גולש מאוד נפוץ אצל האוכלוסיה הקשישה (מעל 70%). המסקנה היא שניתן שיהיה בקע סרעפתי ללא רפלוקס ממערכת העיכול, ללא צרבות שגורמות לכאבים בחזה וללא סימפטומים בכלל. כראייה לכך, יש לי נסיון עשיר עם עשרות מטופלים שפתרו את בעיית הרפלוקס והצרבות למרות קיומו של הבקע הסרעפתי. אמנם הבקע מעודד עלייה של תכולת מיצי קיבה, אך הגורם המרכזי לחזרה של חומצות קיבה הינה תזונה לקויה, שגורמת לגירוי הקיבה, להפרשה מרובה של חומצות קיבה, להחלשות השריר הטבעתי בין הקיבה והוושט ולעלייה של תכולת מזון עם מיצי קיבה לוושט. בנוסף עודף משקל רב, בעיקר עודף משקל שמתרכז באזור הבטן, גורם ללחץ על הקיבה, בעיקר בשכיבה, וכתוצאה מכך מיצי קיבה עולים מהקיבה לוושט ויוצאים גירוי וכאב מקומי.


טיפול טבעי לבקע סרעפתיטיפול נטורופתי לבקע סרעפתיטיפול נטורופתי למצבים של כאבים בחזה בעקבות בקע סרעפתי גולש

מנסיון רב שנים אנו יודעים כי שילוב של תזונה נכונה עם צמחי מרפא ותוספי תזונה יעילים ביותר לפתירת הבעיה. מטרת הטיפול הנטורופתי במצבך יהיה לחזק את השריר הטבעתי שנמצא בין הקיבה לוושט. חיזוק השריר ימנע עלייה של מזון ומיצי קיבה והקיבה לוושט. עלייה של מיצי קיבה מגרים את ריריות הוושט, גורמים לכאב שיכול להתבטא בצריבה או במקרה שלך בכאבים בחזה. מזונות מסוימים מחלישים את השריר הטבעתי, לדוגמא מזונות שומניים, מהם יש להמנע לחלוטין. בנוסף, יש לדאוג לריפוי מהיר של ריריות הוושט והקיבה על מנת להבטיח שהכאב לא יחזור. ישנם צמחי מרפא שמכילים חומרים מסככים ,שמרפדים את ריריות הוושט והקיבה ועוזרים לריפוי מהיר ומלא של ריריות הקיבה. חומרים אלו נקראים מוצליגים. בנוסף, ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית שמשקמת את ריריות הקיבה והוושט שנפגעו עקב עליית מיצי הקיבה. ירידה במשקל גם כן מאוד חשובה במקרה שלך, על מנת להוריד את העומס ממערכת העיכול, ולשיפור הבריאות באופן כללי. התאמה של תפריט שיעזור לך לרדת במשקל מצד אחד ויתמוך במערכת עיכול מצד שני חשוב ביותר. לצד השינוי התזונתי יש מרכיב חשוב גם לפעילות גופנית. פעילות ארובית כגון הליכה, שחיה, רכיבה על אופניים, ריקוד וכולי חשובה ביותר לירידה במשקל ולשמירה על משקל תקין.


הטיפול הנטורופתי בצרבות, רפלוקס ובבקע בסרעפתי הינו בטוח לחלוטין וללא תופעות לוואי

נטיפול הטבעי בצרובת ריפלוקס וכו' יעיל ביותר ולרוב הבעיה נפתרת במסגרת הטיפול. הטיפול לא רק פותר את בעיית הצרבות ולכן את הכאבים בחזה, אלא גם עוזר באיזון המשקל ובבריאות טובה יותר באופן כללי. השילוב המנצח של התאמת תכנית תזונתית, פורמולת צמחי מרפא ופעילות גופנית ממוקדת פותרת את הבעיה בדרכי העיכול.


לסיכום, אלו הדרכים לטיפול טבעי בבקע סרעפתי גולש

תזונה - ירידה במשקל, חיזוק השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט ומניעת דלקת בריריות הקיבה
צמחי מרפא - סיכוך וריפוד ריריות הקיבה, ריפוי מהיר של תאי הוושט, חיזוק השריר הטבעתי
פעילות גופנית - שמירה על משקל תקין, חיזוק שריר הסרעפת, חיזוק הגוף ומערכת החיסון בכלל