אסטמה - טיפול וריפוי טבעיאסטמה - רקע כללי

אסטמה/אסתמה הינה הפרעה אלרגית כרונית המאופיינת על יד עיוות של הסמפון והפרשה מוגזמת של רירית צמיגה בריאות שעלולות לגרום לנשימה קשה. אסטמה/אסתמה מתרחשת בצורה של התקפים נשנים, שחומרתם נעה מצפצוף מתון ועד לחוסר יכולת לנשום, המאיים על עצם החיים.

סימפטומים לאסטמה

• התקפים חוזרים של קוצר נשימה, שיעול וליחה דביקה וסמיכה
• שלב נשיפה ארוך עם ציפצופים
• רמה מוגברת של איאוזינופילים בדם, רמה גבוהה של IgE בדם (מרכיבים של מערכת החיסון). מבחנים חיוביים של אלרגיה למזון ו\או אלרגיה תשאיפית (הנגרמת על ידי מרכיבים הנכנסים לגוף בנשיפה)

הסיבות לאסטמה

2 מרכיבים גורמים להתקף אסטמתי

מעוררי התקף
גורמים לכיווץ מעברי האויר (ברונכוקונסטריקציה). הם אינם גורמי דלקת ולכן אינם גורמים לאסטמה. סימפטומים של כיווץ מעברי האויר על ידי מעוררי ההתקף מידיים, קצרים ונעלמים מהר. במידה ויש דלקת, דרכי האויר יגיבו מהר יותר למעוררי ההתקף. מעוררי התקף שכיחים: אויר קר, אבק, אדים חזקים, פעילות גופנית מאומצת, מתח נפשי ועישון.

מאיצי התקף
גורמים לדלקתיות של דרכי האויר. בניגוד למעוררי התקף, מאיצי התקף גורמים לדלקתיות ולתגובתיות יתר של מערכת החיסון בדרכי הנשימה ולכן גורמים ישירות ל אסטמה | אסתמה. סמפטומים של מאיצי הדלקת נמשכים זמן רב יותר.

מאיצי התקף שכיחים לאסטמה/אסתמה:
• אלרגנים - פולן, הפרשות של חיות (בייחוד חתולים וסוסים), עובש, קרדיט האבק. חשיפה לאלרגן עלולה לגרום לתגובה מידית ולסימפטומים כגון צפצופים ושיעול. סימפטומים אלו נגרמים עקב תגובתיות יתר של דרכי הנשימה וכתוצאה מכך כיווצם. לאחר 4-8 שעות של חשיפה לאלרגן עלולה להתרחש תגובה מאוחרת הנגרמת עקב הדלקת. דלקת זו מתפתחת במשך הזמן.
• זיהום ויראלי של דרכי הנשימה - זיהום בדרכי הנשימה עלולים לגרום להחמרה במצב אסטמה | אסתמה, בעיקר בילדים. זיהום בדרכי הנשימה הינו הסיבה השכיחה ביותר ל אסטמה | אסתמה.


טיפול נטורופתי טבעי - אסטמה

הטיפול הנטורופתי ב אסטמה/אסתמה מתבסס על הורדת שכיחות ההתקפים וחומרתם, עד רמיסיה מוחלטת (נסיגת המחלה). יש לזכור כי התקף אסטמה/אסתמה עלול לסכן חיים ולכן בזמן התקף יש ליטול תרופות קונבנציונליות. הטיפול הנטורופתי פועל בכמה רבדים: הורדת רמות הדלקת בדרכי הנשימה, הורדת תגובתיות מערכת החיסון למרכיבים אלרגניים וחיזוק כללי של מערכת הנשימה.


עיקרי הטיפול הטבעי ב אסטמה:

• הגישה הנטורופתית גורסת כי יש קשר בין אסטמה/אסתמה לבין אלרגיה למזון. נמצא כי ל 80% מהילדים חולי אסטמה/ אסתמה יש רמות נמוכות של חומצות קיבה (HCL). רמות נמוכות אלו פוגעות בעיכול האוכל, כך שהמעי בה במגע עם מולקולות מזון גדולות הנספגות דרך זרם הדם ומעוררות את מערכת החיסון לתגובה אלרגית. כדי לבדוק מהו המזון האלרגני יש לעשות "דיאטת אלימינציה ואתגר", דיאטה בה מורידים לתקופה את כל המזונות החשודים כאלרגנים ולאחר שיפור משמעותי בסימפטומים מאתגרים את הגוף עם כל אלרגן מהמזון לחוד כדי לבדוק אילו מהמזונות בעייתיים.

• הורדה של חומצות שומן כגון חומצה ארכידונית המעודדת דלקתיות בדרכי הנשימה וכיווץ כלי הנשימה, הוספה לתפריט תזונה עשירה בחומצות שומן מסוג אומגה 3 המורידות את רמת הדלקתיות בגוף ומרחיבות את דרכי הנשימה.

• העשרת בתזונה במרכיבים חיוניים כגון מגנזיום, ויטמין C וקווריציטין - מרכיבים המורידים את רמת הדלקתיות בדרכי הנשימה ומרפים את כלי הנשימה.

• שימוש בצמחי מרפא ותרגילי נשימה לחיזוק מערכת הנשימה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - אסטמה

שאלה:
האם חולי אסטמה/אסתמה צריכים להימנע מכל סוגי החלב - רגיל, עיזים וסויה? כל סוגי החלב האלו יוצרים ליחה? איזה תחליף אפשר להציע במקרי אסטמה.
תשובה:
בהחלט מומלץ לחולי אסתמה להימנע מהמזונות שציינת, הם כולם יוצרי ליחה בראייה הסינית והם כולם אלרגנים בראיה הנטורופתית. יחד עם זאת יש עוד כמה מוצרים החשודים כאלרגנים מבחינה נטורופתית: ביצים, מוצרי חיטה ועוד. על מנת לבדוק איזה מזון אלרגני אצלך יש לעשות דיאטת אלימינציה ואתגר, כלומר, להוריד את כל המזונות הבעייתיים לפחות למשך חודש ימים, לחוות שיפור בסימפטומים ואז להוסיף את המרכיבים אחד אחד כדי לראות מי מהם מעורר תגובה. מומלץ לעשות דיאטה זו עם נטורופת מאחר וזהו תהליך שקשה ליישמו וחשוב שתהיה תמיכה..

שאלה:
מה ההבדל בין אסטמה לברונכיטיס? האם הטיפול הנטורופתי זהה?
תשובה:
אסטמה | אסתמה היא מחלה אלרגית כרונית המתבטאת בדרכי הנשימה. הגישה הנטורופתית אליה היא תזונה,צמחי מרפא ותוספים היפו-אלרגניים בעיקר, ודגש על ניתוב נכון של פרוסטגלנדינים (הורמונים מקומיים המושפעים מחומצות שומן) באמצעות התזונה, גם לכיוון פרוסטגלנדינים אנטי-דלקתיים וגם מרחיבי סימפונות. ברונכיטיס, להבדיל, היא מחלה זיהומית אקוטית בדרכי הנשימה. הגישה אליה היא חיזוק מערכת החיסון וצמחים אנטי-חיידקיים ואנטי-ויראליים ספציפיים למערכת הנשימה.

מבדילים בין 2 סוגי ברונכיטיס: אקוטי וכרוני. האקוטי בד"כ נגרם מזיהום ויראלי. הסמפטומים העיקריים הם צפצופים, קוצר נשימה, ושיעול עם ליחה פרודוקטיבית בצבע צהוב או ירוק. יתכן ויהיה כאב מתחת לסטרנום (כלוב הצלעות) וחום גבוה. בד"כ מחלה זו עוברת ללא טיפול. כדי להקל אפשר ללחלח את החדר עם אדים ולשתות הרבה מים, בנוסף לתמיכה במערכת החיסון. ברונכיטיס כרוני הינו דלקתיות של דרכי הנשימה כתוצאה מעישון שקשור לאמפיזמה. המשותף בטיפול הוא הקטנת המזון הליחתי, מאחר והוא מחמיר את 2 המצבים.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי באסטמה

אסתמה וחומצות שומן מסוג אומגה 3
מחקר המוכיח את יעילות חומצות השומן מסוג אומגה 3 בטיפול באסטמה

אסטמה ופרוביוטיקה
מתן תוסף פרוביוטיקה כמניעה בהתפתחות אסתמה ובטיפולה

אסתמה וסיבים תזונתיים
מחקר המראה כי תזונה עשירה בסיבים ובפלבאנואידים מורידה את הסיכון לחלות באסטמה ומורידה את הסימפטומים בנלווים לאסטמה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית