אנמיה, אקנה, היפוגליקמיה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות
אנמיה: אנמיה מגיל 9 על רקע ברזל נמוך, לוקחת כדורי ברזל כל הזמן. טוענת כי בעקבות האנמיה עייפה כל הזמן וחלשה כל הזמן, הסימפטומים מחמירים עם המחזור. סובלת מסחרחורות, ראש כבד, קוראת לזה "נפילות מתח" - רואה "שחור", אכילת מתוק מעוררת ומקלה.
אקנה: פצעים באזור המצח מגיל 16, מחריף לקראת המחזור.

תלונות ברקע
לחץ, מתח וכאבי ראש: נמצאת בתקופה לחוצה - לימודים, עבודה, מתחתנת בקרוב, כל הזמן בלחץ פנימי, לא ישנה טוב בעקבות חלומות לא נעימים, כאבי ראש בתדירות גבוהה.

אבחנות
אנמיה, אקנה, היפוגליקמיה

רקע אודות המטופלת
אורית בת 30, עובדת עם קשישים 8 שעות ביום, משקל תקין, לא עוסקת בפעילות גופנית, ישנה 7 שעות בלילה, מחזור סדיר.


הטיפול הנטורופתי באנמיה, אקנה והיפוגליקמיה

אורית סובלת מאנמיה כבר שנים רבות, אך היא שומרת על המצב מאוזן בעזרת כדורי ברזל. כדורי הברזל מונעים מהבעיה להחמיר, אך לא פותרים אותה, מאחר ולא נמצאה הסיבה לבעיה המצב נשאר בעינו.

אנמיה על רקע חוסר ברזל בנשים יכולה להגרם מכמה סיבות:
1. דימום ווסתי כבד ואיבוד רב של ברזל דרך הדם הווסתי
2. תזונה לקויה דלה במינרלים הכוללים גם את הברזל
3. עיכול לקוי וספיגה לקויה של מינרלים

מכיוון שאורית אינה סובלת מדימום ווסתי כבד ותזונתה סבירה, החשד היה כי מדובר במצב בו מערכת העיכול לא סופגת בצורה אופטימלית את הברזל ומרכיבים חיוניים אחרים. ההוכחה לכך שתוספות ברזל, בכמות מאוד מרוכזת, כן מצליחות לעלות את רמות הברזל בגוף. אחד הכיוונים הטיפוליים אם כך היה בוודאי עידוד פירוק וספיגה תקינים במערכת העיכול. בנוסף, אורית סובלת מפצעי אקנה קלים, המתגברים לקראת מחזור. מצב זה מבחינה נטורופתית הינו סימן לחוסר איזון הורמונלי בגוף. כיוון טיפולי נוסף יהיה לתמוך ולאזן את המערכת ההורמונלית. העייפות והחלשה הינם סמפטומים שכיחים במצב של אנמיה, אך עדיין לא הייתי משוכנעת שכך אצל אורית למרות האנמיה, רמות ההמוגלובין שלה לא הצדיקו חולשה כל כך משמעותית. לאחר תשאול מקיף אובחן כי יש לאורית מצב הנקרא "היפוגליקמיה", מצב שבו יש נפילות ברמות הסוכר בדם המלוות בתופעות של סחרחורת, עייפות ותשישות. הטיפול העיקרי בהיפוגליקמיה כולל תזונה בעלת אינדקס גליקמי נמוך.

לסיכום - אורית קבלה תכנית טיפול הכוללת פורמולת צמחי מרפא מאזני מערכת הורמונלית, כגון שיח אברהם, וצמחי מרפא מעודדי ספיגה כגון סינרה וורבנה. נבנתה לה תכנית תזונתית בעלת אינדקס גליקמי נמוך למנוע את נפילות הסוכר.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי באנמיה, אקנה והיפוגליקמיה

אורית ביצעה את תכנית הטיפול במלואה ולאחר 3 שבועות רמת האנרגיה שלה עלתה והיא לא חוותה יותר "נפילות מתח". היא דיווחה כי היא לא זוכרת כבר שנים הרגשת חיוניות כזאת. גם כאבי הראש נעלמו ורמות המתח ירדו בעקבות העלייה באנרגיה. במסגרת השינוי התזונתי היא נחשפה למזונות חדשים והתחברה מאוד לתפריט הבריא החדש. לאחר 3 חודשים של נטילת צמחי מרפא לאיזון הורמונלי האקנה נעלמה לחלוטין. בבדיקת דם שעשתה לאחר 3 חודשים הייתה עלייה משמעותית ברמות ההמוגלובין והברזל. לראשונה מגיל 9 היא לא הייתה אנמית.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית