אנגינה פקטוריס | תעוקת חזה - טיפול וריפוי טבעיאנגינה פקטוריס - תעוקת חזה - רקע כללי

אנגינה פקטוריס, או תעוקת חזה, היא תוצאה של זרימת דם לקויה בעורקים המספקים חמצן ללב. הסימפטומים של אנגינה פקטוריס הם בדרך כלל לחץ בחזה , בעיקר בזמן פעילות גופנית כשהצורך בחמצן בלב עולה, והיא מופיעה אצל חולים במחלות לב.

אוטם של שריר הלב מתפתח כשזרימת הדם ללב לקויה ולא מגיע מספיק חמצן ללב. מצב זה גורם לתאי שריר הלב לעבור מחילוף חומרים אירובי לחילוף חומרים אנארובי (ללא נוכחות חמצן). התהליך האנארובי גורר איתו תהליך הלקוי ברמה המטבולית, מכנית ואלקרוליטית. אנגינה פקטוריס היא הצורה הקלינית הכי שכיחה שבה אוטם שריר הלב בא לידי ביטוי. מכיוון שזרימת הדם ללב לקויה, בזמן פעילות גופנית, כשעולה הצורך של הלב ליותר חמצן עקב פעילות מוגברת של הלב, נוצר כאב ולחץ בחזה. אספקת חמצן לכל איבר תלוי בזרימת דם. באנשים בריאים זרימת הדם עולה פי 4-6 במאמץ מאשר במנוחה.

אוטם שריר הלב יכול להגרם מ:
• ירידה בזרימת דם עקב חסימה בעורק המוביל ללב
• כיווץ אבנורמלי או הרפיה לא תקינה של כלי הדם
• ירידה ביכולת הדם להוביל חמצן

טרשת עורקים היא הסיבה השכיחה ביותר לאוטם שריר הלב ולאנגינה פקטוריס. תהליך של טרשת עורקים בעורקים המספקים דם ללב הם התהליך הגורם למחלת לב כלילית ולאנגינה פקטוריס. בתהליך טרשת העורקים העורק מאבד מהאלסטיות שלו ונהיה קשה. הפלאק הנוצר הינו בעצם רובד העשוי משומן, כולסטרול, פסולת ושריר חלק משגשג. ככל שהטרשת מתקדמת, פחות חמצן מגיע ללב. כשהחסימה היא 75% מקוטר העורק, עלולים להרגיש תעוקת לב.בעבר נטו להאמין כי כמות כולסטרול גבוהה בדם הינה הגורם העיקרי האחראי למחלת הלב. כיום ידוע כי כולסטרול הוא רק מרכיב אחד בהשתלשלות אירועים גדולה יותר. הבעיה מתחילה הרבה לפני היווצרות הפלאק. רק כשמולקולות השומן שנמצאות בדם, כגון LDL, מתחמצנות על ידי רדיקלים חופשיים, מתחילה השתלשלות של אירועים המובילים לטרשת. הגורמים עם כן להתחלת התהליך הטרשתי הם הרדיקלים החופשיים.


כיצד נוצר הפלאק בעורק?

השטח הפנימי של העורק בא במגע עם הדם הזורם בו. נזק חמצוני גורם לפגיעה בשלמות כלי הדם. תהליך חמצוני גם כן מחמצן מולקולות שומן שנמצאות בזרם הדם כגון LDL וכולסטרול. הכולסטרול המחומצן חודר לציפוי העורק הפגוע והגוף כתגובה שולח כדוריות דם לבנות, השייכות למערכת החיסון, שמטרתם לסלק את הכולסטרול המחומצן המזיק. עקב פעילות תאי מערכת החיסון נוצרת במקום דלקת מקומית ופס שומני. אותו פס שומני הולך ומתעבה. השלב הסופי הינו היקרעות הרובד הטרשתי, היווצרות קריש דם שנסחף בזרם הדם ועלול לגרום להתקף לב או לשבץ מוחי, תלוי במיקומו.


מהם רדיקלים חופשיים?

רדיקלים חופשיים הינם מולקולות בעלי מספר אי זוגי של אלקטרונים. מצב זה אינו יציב מבחינה כימית ולכן הרדיקלים החופשיים משתתפים בקלות בתגובות כימיות. הרדיקלים החופשיים נוצרים ברמות גבוהות בעולם המתועש על ידי קרינה, זיהום אויר, עישון, חומרי הדברה, חומרי ניקוי ועוד. היחשפות גבוהה לרדיקלים חופשיים מאיצה את ההזדקנות.


גורמי סיכון עיקריים

• עישון
• כולסטרול גבוה
• יתר לחץ דם
• סוכרת סוג 2

גורמים משניים

• מתח
• עודף משקל
• מין – זכר
• חוסר פעילות גופנית
• גנטיקה
• תזונה לקויה
• הומוציסטאין גבוה


אנגינה פקטוריס - תעוקת חזה - טיפול נטורופתי טבעי

מכיוון שתעוקת לב הנובעת מטרשת עורקים קשורה חד משמעית לאורח החיים המודרני, שהרי הטיפול הנטורופתי יכלול ראשית שינוי אורח חיים. ישנם מחקרים המראים כי ניתן לעצור את תהליך התקדמות הטרשת ואף, עם השינויים הנכונים, לגרום לנסיגה של טרשת העורקים בעורקים הכליליים.

בעבר חשבו כי לא ניתן לגרום לנסיגה במחלות לב, עד שד"ר דין אורניש עשה לראשונה מחקר קליני, לפני 25 שנה, שהוכיח, שעל ידי תזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה, הרפיית מתחים ותמיכת גופנפש, ניתן לגרום לנסיגה של טרשת העורקים בלב.
במשך השנים נעשו מחקרים רבים המראים את הקשר בין תזונה לבין היווצרות מחלות לב על רקע טרשתי. גילו, כי בחברות מסוימות, כגון במזרח הרחוק ובאגן הים התיכון של שנות ה 60, אחוז החולים במחלות לב טרשתיות הינו נמוך ביותר. מכאן הגיעו למסקנות מהי התזונה האופטימאלית למנוע מחלות לב ולטפל בהם.

במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית תכנית טיפול המותאמת אישית למצבו של המטופל. עישון, עודף משקל, מתח – כל אילו חייבים להיות מטופלים. בנוסף, הורדת רמות כולסטרול גבוהות, הורדת רמות הומוציסטאין גבוהות, הורדת הנזק החימצוני בעורקים ומניעה של הצטברות טסיות בם הגורמות לקרישיות יתר – גם הם מטופלים במסגרת תכנית הטיפול.
לקריאה נרחבת על הטיפול הנטורופתי ל הורדת רמות כולסטרול גבוהות

תכנית הטיפול הנטורופתית משלבת בין תזונה נכונה כאורח חיים, פעילות גופנית קבועה, הורדת מתח על ידי טכניקות הרפיה וטכניקות מגע ושימוש נקודתי בצמחי מרפא ותוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא יעילים להזרמת הדם ללב, לניקוי העורקים ולפתיחת חסימות בעורקים כגון קרטגוס והגנודרמה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי באנגינה פקטוריס - תעוקת חזה

שאלה:
קראתי שפירות עץ העוזרד יעילים לטיפול בתעוקת חזה. זה נכון?
תשובה:
העוזרד ( CRATAEGUS SPP - hawthorn) מכיל פלבנואידים כולל רוטין, טנינים, ספונינים, גליקוזידים ציאנוגנים. פלבנואידים אילו פועלים כנוגדי חימצון ולכן מונעים את התהליך של יצירת טרשת העורקים. שימוש בצמח זה יעיל למצבים רבים הקשורים לבעיות לב. צמח זה משקם את הלב, מרפה ומרחיב את העורק הכלילי ואת העורקים הפריפריאלים (עורקי הגפיים). משתמשים בו לבעיות בעורק הכלילי, אנגינה פקטוריס (תעוקת לב), כשל לב, לחץ דם גבוה וטרשת עורקים. ניתן להשתמש לשיקום בעקבות התקף לב.

שאלה:
אני סובלת מתעוקת חזה והרופא המליץ ליטול באופן קבוע אספירין במינון נמוך (קרטיה) לדילול הדם, באופן קבוע. אני מבקשת לשאול, האם הרפואה האלטרנטיבית מציעה פתרון טבעי כלשהו לדילול הדם.
תשובה:
אכן מאוד באופנה היום לתת אספירין שמדלל את הדם. אך האנשים שנוטלים אספירין מתחלקים ל-2 קבוצות: אנשים שעברו התקף לב או שבץ מוחי ואנשים שלא עברו התקף כול שהוא אך נמצאים, לדעת הרופאים, בדרגת סיכון מפאת גיל או שומנים בדם. אנשים שעברו התקף לב, והם בקטגורית חולי לב, בהחלט הראו מחקרים כי אספירין יכול לעזור. אבל!!! אנשים שלא עברו התקף לב, מחקרים גדולים וחשובים, שהתפרסמו בכתבי עת יוקרתיים לרפואה, הוכיחו כי נטילת אספירין לא יעילה! ולא רק זה - הסיכון לדימום במערכת העיכול עקב נטילת אספירין, סיבת מוות נפוצה בעולם המערבי, הוא גבוה יותר מתועלת הכדור! יש הרבה דרכים יעילות למנוע מחלות לב וכלי דם. פעילות גופנית, שימוש בטכניקות הרפיה, תזונה נכונה, וגם תוספים. כל זאת ללא תופעות לוואי וללא סכנת התרופות. את נמצאת בדרגת סיכון גבוהה מכיוון שיש לך טרשת עורקים מתקדמת, ולכן, מומלץ לשנות כמה שיותר מהר את הרגלי החיים.

שאלה:
אני בן 52 סובל מאנגינה פקטוריס. נאמר לי שעליי להשלים עם מצבי והוא לא ישתפר, אלא רק יחמיר אם לא אקח תרופות. יש משהו לעשות במסגרת הטיפול הנטורופתי?
תשובה:
אתה סובל מאנגינה פקטוריס בגלל תהליך טרשתי מתקדם בעורקך. מצב זה ניתן לשנות ואף ניתן לגרום לנסיגה בטרשת העורקים. שינוי אורח חיים, ניקוי גוף על ידי תזונה נכונה, פעילות גופנית והורדת מתח יכולה להוביל לנסיגה של הטרשת וניקוי העורקים.

 

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי באנגינה פקטוריס - תעוקת חזה

אומגה 3 והסיכון למוות מהתקף לב
חסר באומגה 3 מעלה את הסיכון למוות מהתקף לב

שמן זית ותעוקת לב
מחקר המוכיח כי שימוש בשמן זית כחלק מהתפריט היומי מוריד את הסיכון לתעוקת לב בפרט ולמחלות לב בכלל

אורח חיים בריא כטיפול למחלות לב
מחקר רציני שהוכיח כי אימוץ תזונת אגן הים התיכון יעילה בטיפול בתעוקת חזה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית