אלטרוקסין וטיפול טבעי לתת פעילות בלוטת התריס

 

שאלה
אני בת 22 ולפני כחודש גילו אצלי תת פעילות בלוטת התריס , רמת ה TSH כ-8. הרופא המליץ לי על תרופה בשם אלטרוקסין והבנתי שכנראה אצטרך לקחת אותה לתקופה אורכה מאוד ואולי אפילו כל הזמן. אני מאוד אשמח לשמוע האם יש דרך בה ניתן לטפל בתת פעילות בלוטת התריס במקביל והאם יש סיכוי לשפר את התפקוד של הבלוטה?

 

תשובה

תת פעילות בלוטת התריס היא מצב בו בלוטת התריס, הממוקמת בבסיס הגרון, מפרישה פחות הורמוני תריס, וכתוצאה מכך חילוף החומרים בגוף מואט. בין האבחנות המקובלות ברפואתה הקונבנציונאלית הם - מחלה אוטואימונית בשם השימוטו שבה מערכת החיסון תוקפת את בלוטת התריס ומונעת ממנה לתפקד, קרינה לאזור הצוואר כחלק מטיפול רפואי, דלקת של הבלוטה בעקבות מחלה ויראלית, הרס הבלוטה בעקבות גידול, תרופות שונות ומחסור ביוד. אולם רוב מקרי תת פעילות בלוטת התריס הם אדיופטים, כלומר, ללא סיבה ידועה. הטיפול הקונבנציונלי הינו מתן תרופה שמספקת לגוף את ההורמון של בלוטת התריס באופן חיצוני. ככל שעובר הזמן ולוקחים את התרופה הבלוטה מתנוונת יותר.


טיפול טבעי לחיזוק ואיזון בלוטת התריס

מטרת הטיפול הנטורופתי במצב זה הוא לחזק את בלוטת התריס ולאזן אותה. לאחר תשאול מקיף ניתן לאבחן את המקור לתת הפעילות של בלוטת התריס. בגישה הנטורופתית ההסתכלות על חוסר האיזון הוא רחב יותר. מחפשים קשר בין חולשה של בלוטת התריס לבין חולשה של מערכות אחרות כגון בלוטת האדרנל, חסרים תזונתיים, מערכת העצבים ועוד. לאחר קבלת האבחנה מותאמת תכנית טיפול אישית אשר , כאמור, מטרתה לאזן את חוסר האיזון שנוצר על ידי חיזוק ואיזון בלוטת התריס מצד אחד והורדת העומס מחילוף החומרים מצד שני. צמחי מרפא מצוינים לחיזוק של בלוטת התריס. ישנם צמחי מרפא מזרימי דם לבלוטה, מחזקים ומאזנים אותה. לדוגמא, משפחת הג'ינסינג, הכוללת את הג'ינסינג הקוריאני, הסיבירי והאמריקאי, נמצאת בשימוש נרחב ברפואת צמחי המרפא מאות שנים. הג'ינסינג מסייע בחיזוק, הוא ממריץ חילוף חומרים ומזרים דם לשיקום בלוטת התריס.


לסיכום, טיפול נטורופתי בתת פעילות בלוטת התריס כולל:

צמחי מרפא: משקמים ומחזקים את בלוטת התריס
תוספי תזונה: לחיזוק חילוף החומרים והשלמת חסרים תזונתיים
תזונה: להורדת עומס מטבולי מהגוף והזנת הגוף


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית