אי פוריות אצל נשים או גברים - טיפול וריפוי טבעיטיפול נטורופתי טבעי לאי פוריות אצל נשים או גברים

הטיפול הנטורופתי בבעיות פוריות יכול להווה פתרון לבעיה עצמה ולהביא לקליטה המיוחלת של העובר וללידה תקינה, אך הוא גם יכול להשתלב כתמיכה בטיפולים קונבנציונאליים כגון טיפולים הורמונלים והפריה חוץ גופית. על מנת להבטיח קליטת עובר, יש לוודא כי גוף האישה נמצא במצב בריאות אופטימלי לכך. חשוב שאישה הנמצאת בטיפולי פוריות תשמור על גופה נקי ומאוזן. כמו כן חשוב, בהפסקות בין טיפול לטיפול, לעשות ניקוי גוף עקב השימוש הרב והממושכת , במסגרת טיפולי הפוריות, בהורמונים. הטיפול הנטורופתי בבעיות פוריות מציע תכנית ניקוי יסודית הכוללת שינוי תזונתי, פעילות גופנית סדירה, תרגול טכניקות הרפיה וטכניקת מגע במטרה לאזן את הגוף במן הקצר ביותר. תכנית הטיפול נבנית לאחר תשאול מקיף ויסודי המתייחס לכל מערכות הגוף. לכל אישה נבנית תכנית טיפול אינדיבידואלית בהתאם לצרכיה, מצבה הבריאותי, מצבה הנפשי והבעיה איתה היא מגיעה.


פירוט הטיפול הנטורופתי טבעי לפי בעיות פוריות ספציפיות


טיפול טבעי לאנדומטריאוזיס

הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר במצבי אנדומטריוזיס קלים עד בינוניים. במצבים חמורים יש לשקול ניתוח. בעזרת תזונה נכונה, פעילות גופנית, תוספי תזונה וטכניקות להרפיית מתחים ניתן להשיב את האיזון ההורמונאלי לגוף ולטפל בבעיה. תזונה נטולת אסטרוגנים ועשירה במזונות התורמים לרמת אסטרוגן ופרוגסטרון מאוזנת בגוף עשויה לסייע רבות בטיפול ב אנדומטריוזיס.
הכלי העיקרי במסגרת הטיפול הנטורופתי ב אנדומטריוזיס הינו צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא המאזנים הורמונאלית את הגוף כגון דיאוסקוראה וויטקס. במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית פורמולת צמחי מרפא שמטרתה העיקרית היא איזון וחיזוק מערכת הרבייה הנשית. בניית הפורמולה האישית נעשית בקפידה וכוללת הסתכלות רחבה על מצב גופה ונפשה של האישה.


טיפול טבעי בבעיות ביוץ

ישנם צמחי מרפא שנחקרו רבות והוכחו באופן חד משמעי כיעילים לטיפול בבעיות ביוץ ו בסיוע לכניסה להריון עקב חוסר איזון הורמונאלי. אחד הצמח היעילים ביותר והידועים כמקדמי הריון הינו הקמליריום. צמחי מרפא נוספים, מאזנים הורמונאלית ומותאמים אישית לכל מטופלת, הם הויטקס, אנג'ליקה סינית ועוד. חשוב לבחון במצב זה את מצבה הבריאותי של האישה באופן כללי על מנת לאבחן אם קיים חוסר איזון אחר היכול להשליך על חוסר האיזון ההורמונאלי ולהשפיע לרעה על מערכת הרבייה כגון תקיעות במערכת העיכול הבאה לידי ביטוי ב עצירות, קנדידה מערכתית, עודף מתח, אלרגיה.


טיפול טבעי לאיכות ביציות ירוד

בלאי של גוף קשה לשחזר והזדקנות תאים היא בלתי נמנעת. יחד עם זאת, חשיפה של הגוף לחומרים מסוימים גורמת לבלאי מוקדם. כפי שאור השמש גורם לחמצון מהיר של תאי העור, כך מרכיבים מסוימים גורמים לבלאי מהיר של הביציות. עודף מתח, אכילה קלוקלת, היחשפות לכימיקלים דרך המזון והאוויר – כל אלה גורמים להזדקנות מואצת של הביציות. במסגרת הטיפול הנטורופתי עוברת המטופלת תהליך ניקוי המאפשר שמירה תקינה ואופטימלית של הביציות. בנוסף, ישנם צמחי מרפא המשפיעים הורמונאלית ובכך מסייעים רבות בחיזוק הביצית והביוץ.


טיפול טבעי בשחלות פוליצסטיות

הטיפול ב שחלות פוליצסטיות כולל התייחסות מקיפה למצבה הבריאותי של המטופלת.
המטרה הראשונה של הטיפול התזונתי ב שחלות פוליצסטיות הוא ירידה במשקל, במידה ויש השמנה. ירידה במשקל ושינוי תזונתי הראו השפעה דרמטית על המערכת ההורמונאלית ואיזונה . במסגרת הטיפול הנטורופתי מוצעת תכנית תזונה המסייעת מצד אחד לרדת במשקל ומצד שני מאזנת את רמות הסוכר ותופעת ההיפראינסולינמיה (רמות גבוהות של אינסולין בדם). בנוסף, מטרת התזונה למנוע סיבוכים בעתיד, כגון מחלות לב וכלי דם, סכרת מסוג 2 , סרטן רחם ושד.

במסגרת הטיפול הנטורופתי ב שחלות פוליצסטיות ישנה הכוונה אינדיווידואלית לסגנון פעילות גופנית מתאימה. תרגול פעילות גופנית באופן קבוע חשוב ביותר בטיפול בהיפראינסולינמיה. אחת התיאוריות היא שהיפראינסולינמיה היא הגורם לייצור מוגבר של הורמונים אנדרוגנים גבריים שגורמים לבעיית ה שחלות הפוליציסטיות. אם כך, איזון רמות האינסולין קריטיות בטיפול בשחלות פוליציסטיות. בנוסף, פעילות גופנית יעילה בירידה במשקל וכמניעה במחלות לב, שומנים גבוהים בדם, סכרת מסוג 2 ושאר גורמי הסיכון לחולות ב שחלות פוליציסטיות.

ישנו קשר ישיר בין שחלות פוליציסטיות לבין רמות מתח גבוהות. ישנו קשר מחקרי בין מתח כרוני לבין חוסר איזון הורמונאלי. במצב של מתח גבוה שנשאר קבוע (סטרס כרוני), בלוטת האדרנל מפרישה את הורמוני המתח ברמה גבוהה. זה גורם להחלשות של בלוטת האדרנל. נמצא כי נשים הסובלות מ שחלות פוליציסטיות הינן בעלות רמות גבוהות של קורטיזול, הורמון המופרש במצבי מתח. במסגרת הטיפול הנטורופתי לומדת המטופלת טכניקות הרפיה והתמודדות עם מצבי מתח שונים.

ישנם צמחי מרפא יעילים לאיזון הורמונאלי. צמחי המרפא, בניגוד לתרופות ההורמונאליות שהרפואה המערבית מציעה, עוזרים לגוף להגיע לאיזון ובכך משיבים לגוף את האיזון ההורמונאלי, ללא צורך בתלות מתמדת בתרופות הורמונאליות. צמחי המרפא העיקריים הם ויטקס, אורטיקה, סרנואה ועוד. יש להתאים לכל מטופלת באופן אישי את פורמולת צמחי המרפא בהתאם לתמונה הקלינית איתה היא באה.


טיפול טבעי בחצוצרות סתומות

חצוצרות סתומות הם בעיה מכאנית שכבר קרתה. החצוצרות נסתמות לרוב עקב דלקת שהייתה בעבר באגן. במסגרת הטיפול הנטורופתי לא ניתן לטפל בבעיה עצמה, אך יש מקום לטיפול תומך במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית. על מנת לעלות את סיכויי ההצלחה של ההפריה החוץ גופית ניתן לנקות את הגוף מרעלים, לאזנו ולהוריד רמות מתח. רמות מתח גבוהות הם חלק בלתי נפרד מהקושי שבטיפולי הפריה חוץ גופית והטיפול הנטורופתי מציעה טכניקות הרפיה, מגע ותמיכת גופנפש.


טיפול טבעי בבעיות זרע

כיום ישנם מחקרים רבים המראים את הקשר בין תזונה לקויה, עישון, חוסר פעילות גופנית, היחשפות מוגברת לרעלים ועודף מתח לבין בעיות הזרע. בעולם המודרני ישנם יותר ויותר מקרים של בעיות בתקינות הזרע עקב אורח חיים קלוקל של חוסר פעילות גופנית, עודף מתח, תזונה לקויה, מגע רב עם כימיקלים במזון ובסביבה ועוד. הטיפול הנטורופתי מתבסס על מחקרים רבים המאששים כי צמחי מרפא ותוספי תזונה, דיאטת ניקוי והורדת רמות מתח, מעלים את ספירת הזרע בצורה משמעותית.
לחצו כאן לקריאה נרחבת של מחקרים אודות יעילות הטיפול הטבעי בבעיות זרע


טיפול טבעי באי פוריות לא מוסבר

מה שלא ברור לרפואה הקונבנציונאלית לעיתים, ברור כשמש, לרפואה הטבעית. הנטורופתיה רואה את האדם כשלם, מבינה את הקשר בין מערכות שונות בגוף וכיצד הן משפיעות על המערכת ההורמונאלית. האבחנה הנטורופתית מבוססת על תשאול מקיף המאפשר קבלת תמונה שלמה בהתייחס הן למצב הגופני והן למצב נפשי של המטופל. תמונה מקיפה זו מאפשר לאבחן ולאתר במקרים רבים את סיבת חוסר הפוריות. הסיבות הנפוצות בעולם המערבי ל חוסר פוריות בלתי מוסברת הינם תזונה לקויה, תת תזונה, חשיפה מוגברת לרעלים, אורח חיים לחוץ ועודף מתח. בכל אלו ניתן לטפל באופן יעיל באמצעות הטיפול הנטורופתי.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי אי פוריות אצל נשים או גברים

תוספי מזון ופוריות האישה
מחקר העוסק בקשר בין לקיחת תוספי מזון ובין פוריות נשית

על הורמונים צמחי מרפא ותוספי מזון
מחקר העוסק בקשר ובהשפעה של צמחי מרפא ותוספי מזון על המערכת ההורמונאלית


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית