אי פוריות אצל גברים והטיפול בצמחי מרפאפוריות גברית - רקע כללי

אם גבר ואישה אינם מתעברים לאחר שנה של קיום יחסי מין ללא אמצעי הגנה, סביר להניח שיש בעיית פוריות, אצל הגבר או אצל האישה. 35% ממקרי בעיות הפוריות נובעות עקב אי פוריות אצל הגבר. אי פוריות אצל הגבר מתבטאת בבעיות זרע כגון כמות זרע נמוכה, מבנה זרע לא תקין ותנועתיות דלה של תאי זרע. הסיבה השכיחה ביותר לבעיות זרע הינה וריקוצלה. וריקוצלה הינה הרחבה של הורידים הממוקמים לצד צינור האשכים. יחד עם זאת, במקרים רבים הסיבה לבעיות הזרע אינה מוסברת. בעולם המודרני עולה התחלואה במחלות כרוניות רבות, כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 וסרטן, ובין השאר ישנה עלייה משמעותית בבעיות איכות הזרע. יותר ויותר מחקרים מראים את הקשר בין בעיות זרע לבין אורח חיים מודרני - תזונה לקויה, עישון, חוסר פעילות גופנית ורמה גבוהה של מתח. שינוי אורח חיים הוא המפתח לשיפור הזרע, כפי שהוא המפתח לשפר ולאזן את כל תפקודי הגוף.


צמחי מרפא להגברת פוריות אצל הגבר

רפואת צמחי מרפא היא רפואה עתיקת יומין עם נסיון קליני-טיפולי עשיר ביותר בריפוי. בעידן המודרני רפואת הצמחים השתדרגה ונהייתה מודרנית, בעיקר עקב המחקרים הרבים הנעשים לגבי יעילותם של צמחי מרפא שונים. נושא נחקר במיוחד הינו נושא צמחי המרפא לבעיות פוריות אצל גברים. ישנם צמחי מרפא שהוכחו כיעילים להגברת ספירת זרע נמוכה, שיפור תנועתיות ומורפולוגיה של תאי הזרע:


ג'ינסנג קוריאני משפר איכות וספירת זרע

המילה ג'ינסינג משמעה בסינית "פלא העולם" וזה בגלל יכולות הריפוי המדהימות שלו. הוא יעיל בעיקר למחלות כרוניות ממושכות הגורמות לחולשה בגוף, עקב פעילותו האדפטוגנית. כאדפטוגן, הוא עוזר לגוף להתמודד עם מצבי מתח ארוכים על ידי השפעה על הסתגלות הגוף למצבי לחץ ומצוקה. ההתוויות העיקריות של הג'ינסינג הינם מתח מתמשך, תפקוד מיני לקוי, תשישות וחולשה. אחד הכיוונים הטיפוליים הנחקרים של הג'ינסינג הוא ספירת זרע נמוכה. עקב פעילותו המעוררת, המחייה, הוא עוזר לגוף להגיע לאיזון ומעלה את ספירת הזרע, משפיע על איכות הזרע.


אפימדיום משפר זרימת דם ואיכות זרע

צמח זה גדל בסין והשימוש העיקרי בו הוא לטיפול בספירת זרע נמוכה ובתפקוד מיני לקוי אצל גברים. לצמח זה פעילות מרחיבה כלי דם ומשפרת זרימה בעיקר לאיבר המין הגברי, ולכן כנראה השפעתו המיטיבה על איכות הזרע.


דקל ננסי מאזן הורמונלי גברי

צמח זה פורסם עקב יכולתו לטפל בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, בעיה גברית נפוצה בעולם המודרני. פעילותו העיקרית מאזנת ומזינה את המערכת ההורמונלית הגברית. הפעילות ההורמונלית הוכחה כיעילה בהעלאת ספירת זרע. החומר הפעיל הוא ליפוסטרול שמעכב את האנזים 5-אלפא-רדוקטאז ובכך ‏מגביל הפיכת טסטוסטרון דהידרוטסטוסטרון.


קטב מצוי מחזק תפקוד מיני אצל גברים

מקורו של עשב קוצני זה באסיה ובאירופה. זהו צמח בשימוש רפואת הצמחים במשך מאות שנים. ברפואה המסורתית משתמשים בו, בין השאר, לבעיות בתפקוד המיני. הרפואה הסיני רואה אותו כצמח המשפיע על הכבד תומך ומזין את תמצית החיים ויצר התפקוד המיני. ברפואת הצמחים המודרנית הוא משמש לבעיות בתפקוד המיני ולבעיות פוריות אצל הגבר.


וויתניה משכרת מאזן את מערכת העצבים ומרגיע

צמח זה מגיע מרפואת הצמחים ההודית והוא נחשב לאחד הצמחים החשובים ביותר ברפואה זו. הוויתניה מכונה גם "הג'ינסינג ההודי". כמו הג'ינסינג, גם הויטניה נחשבת לאדפטוגן. יש לה השפעה מרגיעה על מערכת העצבים. הויטניה יעילה לבעיות זרע בייחוד על רקע מתח רב.


מחקרים אודות יעילות צמחי המרפא בטיפול בבעיות זרע אצל גברים:

ההשפעה המרפאת של שורש ג'ינסינג על בעיה בייצור זרע
מחקר זה בחן את האפשרות להשתמש בשורש ג'ינסינג כמעלה פוריות. נושא ההשפעה של ג'ינסינג על בעיות בייצור זרע נבדק אצל עכברים זכרים. אבקת הג'ינסינג ניתנה ל עכברים בני 7 שבועות למשך 6 שבועות. כמות תאי הזרע גדלה בצורה משמעותית. מסקנת המחקר היתה כי שימוש בשורש הג'ינסינג יעיל כטיפול בבעיות זרע.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17024855?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

 

ההשפעה של כמה צמחי מרפא סינים על תנועתיות הזרע
ההשפעה על 6 סוגי מיצוי מימי של צמחי מרפא סיניים (Astragalus membranaceus, Acanthopanacis senticosi, Panax genseng and Ophiopogon japonicus, P. genseng and Aconitum carmichaeli, Salviae miltiorrhiae, Polyporus umbellatus polysaccharide
אסטרגלוס, אקנטופאנאסיס, פנקס ג'ינסינג, אופיאופוגון, אקוניטם, סלביה ופוליפורוס, על תנועתיות הזרע של 30 גברים עם בעיות פוריות. נבחנו תאי הזרע 15, 60 ו 180 דקות לאחר עם צמחי המרפא. התוצאות הראו כי אחוז החיות, התנועתיות, הנפח והצורה השתפרו בצורה משמעותית עקב שימוש ב Astragalus membranaceus ו Acanthopanacis senticosi. המסקנות היו כי 2 צמחי מרפא אילו עוזרים לתנועתיות של תאי זרע.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15084153?ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית