אינטראקציות בין קומאדין לבין צריכת ירקות עשירים בויטמין K


מאת: רויטל ברמן, נטורופתית מוסמכת


מחקרים מהספרות המקצועית:

1. מחקר מאוניברסיטת אונטריו, קנדה:
מקור: Annals Of Internal Medicine. 121(9):676-83, נובמבר 1994
הערות: ACP Jurnal Club v.122: p.44 מרץ-אפריל 1995
מחבר: Wells PS. Holbrook AM. Croether NR. Hirsh J.
מוסד: McMaster Universiy, Hamilton, Ontario, Canada
מטרת המחקר: קביעת הרלוונטיות הקלינית של אינטראקציות של תרופות ומזונות עם התרופה WARFARIN וקביעת איכות המאמרים המתייחסים לאינטראקציות.
סוג המחקר: מטה-אנאליסיס על אינטראקציות בין התרופה WARFARIN ובין מזון ותרופות אחרות, מן ההיבט הקליני, מתוך מחקרים קליניים באנגלית שנמצאו ב – MEDLINE וב – TOXLINE מהשנים 1966-1993 ומהביבליוגרפיה של המחקרים שנמצאו.
תוצאות: נמצא כי למזונות המכילים כמויות גבוהות של ויטמין K ואבוקדו בכמויות גבוהות יש אפקט מעכב על האפקט האנטי-קרישתי על התרופה בהסתברות גבוהה.

2. מחקר הנעשה במחלקה הפנימית של בית-החולים המוניציפלי בקופנהגן, דנמרק:
מקור: Journal Of Internal Medicine. 229(6):517-20 יוני 1991.
מחבר: Pedersen FM, Hamburg O, Hess K, Ovesen L
מוסד: Department Of Internal Medicine III, Copenhagen Municipal Hospital, Denmark
מטרת המחקר: האפקט של ויטמין K מן התזונה על האפקט האנטי-קרישתי של התרופה WARFARIN.
מחקר: נבדק האפקט של ירקות עשירים בויטמין K, ירקות עניים בויטמין K ושל Phytomenadione על יציבות האפקט האנטי-קרישתי של WARFARIN.
לקבוצות פציינטים המטופלים בטיפול אנטי-קרישתי יציב ניתנו באקראי:
מזונות עם תכולה של כ – 1100 מק"ג ויטמין K ליום, או לחילופין מזונות עם תכולה של כ – 135 מק"ג ויטמין K, או תוספים מזון סדירים של כ – 1000 מק"ג Phytomenadione ליום.
התוצאות הראו עלייה מובהקת בקרישיות מעל לרמה הטיפולית עבור הקבוצות אשר אכלו מזונות עשירים בויטמין K ואלה אשר נטלו תוסף Phytomenadione, בעוד בקבוצה של המזון העני בויטמין K לא נצפו שינויים ברמות הטיפוליות.
מסקנות המחקר היא כי יש לווסת צריכת מזון עשיר בויטמין K בעת נטילת WARFARIN.

3. מחקר מההמרכז לתזונת-אנוש והזדקנות באוניברסיטת טאפטס, בוסטון:
מקור: Thrombosis & Haemostasis. 77(3):504-9, מרץ 1997
מחבר: Boots SL. Charnley JM. Sadowski JA. Saltzman E. Bovill EG. Cushman M
מוסד: Jean Mayer USDA Human Nutrition Center on Aging, Tufts University, Boston, MA 02111, USA
מטרת המחקר: ויטמין K1 מן התזונה ויציבות תרופות אנטי-קרישיות אוראליות. הצעה לתפריט עם כמות קבועה של ויטמין K1.
מחקר: מבוסס על סקירת מקרים קליניים מ – MEDLINE ומאמרים ביולוגיים מן השנים 1966-1996.
נקבע כי אינטראקציות בין התרופות למזון לא תמיד יכולות להיות מוסברות מכמות הויטמין K1 במזון, אך מידע מטאבולי מצביע על חשיבות צריכה של כמות יציבה של ויטמין K במזון ע"מ להגיע לשיווי משקל בסטטוס הויטמין היומית בעת מתן תרופות אנטי-קרישייות אוראליות.

4. מחקר של קרלסון ב., לויד ב.,הלסטרום ק.:
מקור: Acta Medica Scandinavia. 220(4):347-50 , 1986
מחבר: Karlson B. Leijd B. Hellstrom K.
מטרת המחקר: השפעת צריכת ירקות עשירים בויטמין K ויין על האפקט הטיפולי של WARFARIN.
מחקר: נבדקו רמות ה – Thrombotest (TT) בפציינטים המטופלים ב – WARFARIN באופן יציב בגלל קרישי דם ורידיים ותסחיפים ריאתיים, אשר נמצאים על דיאטה רגילה.
לקבוצות שונות ניתנו או מנה חד-פעמית או מנות יומיות לאורך שבוע ימים, של ויטמין K1 (250 מק"ג), או של ירקות עשירים בויטמין K כגון תרד (250 ג' למנה) או ברוקולי (250 ג' למנה), או של יין שולחני (37.5 cl למנה).
לא נצפה שינוי ברמות ה – TT עבור הקבוצות אשר קיבלו מנה חד-פעמית של ויטמין K1, תרד, ברוקולי או יין. לעומת זאת, בקבוצות אשר קיבלו מנה יומית לאורך שבוע שלם, נטתה רמת ה – TT לעלות מעל לרמה הטיפולית ודרשה התאמה של מינון התרופה.
מסקנת המחקר היא כי ניתן לחרוג עם מזון עשיר בויטמין K או עם אלכוהול באופן חד-פעמי לאנשים הנוטלים קומאדין.


מסקנתי:
כיום אנשים רבים נוטלים באופן כרוני תרופות מדללות דם ממשפחת ה – WARFARIN (כאשר קומאדין היא הנפוצה ביותר), כולל כאלה אשר עברו אוטם לב, שבץ מוחי, אוטם פריפריאלי או תסחיף ריאתי וגם חולים אשר לא עברו עדיין ארוע שכזה אך נמצאים בסיכון גבוה בגלל היסטוריה משפחתית, טרשת עורקים, מחלת לב וכלי דם, בעיה בגורמי הקרישה ועוד.
כיום כל מי שנוטל קומאדין מונחה לא לאכול ירקות ירוקים בגלל תכולתו הגבוהה של ויטמין K באותם ירקות – אשר אחראי בגוף על קרישיות הדם ולכן יכול – היפותטית – לשבש את פעילותו האפקטיבית של הקומאדין.
מאחר ואימות טענה זו חשובה מאוד לי כנטורופתית, ע"מ שאוכל להמנע מהמלצה מזיקה למטופלים שלי אשר נוטלים קומאדין ולאור נטיית הנטורופתיה להמליץ על ירקות ירוקים למטופלים רבים וכחלק מאורח חיים בריא, בדקתי אם הוראות אלה מבוססות מחקרית.
בדיקת המחקרים שיש בנושא אכן מצביעה על כך כי יש למזון העשיר בויטמין K כגון ירקות ירוקים כהים, תרד, ברוקולי, אבוקדו וכו', אינטראקציה שלילית על האפקט האנטי-קרישתי של תרופות ממשפחת WARFARIN, כגון קומאדין.
המלצתי לאור המחקרים היא להגביל את צריכת המזונות העשירים בויטמין K לאנשים הנוטלים קומאדין או לחילופין לקבעו על רמה יומית קבועה ולהתאים את מינון התרופה בהתאם.


Referances:
1. CDSE, ACP Journal Club, DARE, CCTR.
2. Kempin SJ. Warfarin resistance caused by broccoli. N Engl J Med. 1983;308:1229-1230.
3. Karlson B, Leijd B, Hellstrom K. On the influence of vitamin K-rich vegetables and wine on the effectiveness of warfarin treatment. Acta Med Scand. 1986;220:347-350.
4. O’Reilly R, Rytand DA. “Resistance” to warfarin due to unrecognized vitamin K supplementation. N Engl J Med. 1980;303:160-161.
5. Walker FB, Myocardial infarction after diet-induced warfarin resistance. Arch Intern Med. 1986;144:2089-2090.
6. Chow WH, Chow TC, Tse TM, Tai YT, Lee WT. Anticoagulation instability with life-threatening complication after dietary modification. Postgrad Med J. 1990;66:855-857.
7. Pederson FM, Hamberg O, Hess K, Ovesen L. The effect of dietary vitamin K on warfarin-induced anticoagulation. J Intern Med. 1991;229:517-520.


רויטל ברמן, נטורפתית מוסמכת. הכשרה במסלול נטורופתיה, פקולטה לרפואה משלימה, המכללה למנהל בת"א. טיפלה בבי"ח אסף-הרופא במרפאת שיר"ם לרפואה משלימה. במסגרת עבודתה בנוסף לפרויקטים רבים עסקה בפרויקט של משרד הבריאות בנושא איסוף מידע על מחלות מסוכנות