אטופיק דרמטיטיס | אסטמה של העור - טיפול וריפוי טבעיאטופיק דרמטיטיס | אסטמה של העור - רקע כללי

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור כרונית המתחילה לרוב בינקות. בשני שליש מהחולים במחלה קיימת היסטוריה משפחתית של אלרגיה ואסטמה. המחלה לרוב פורצת בעקבות גורמים סביבתיים כמו זיהום אוויר, כימיקלים, צבעי מאכל, חומרים משמרים ואלרגיות למזון.


אטופיק דרמטיטיס - סימפטומים אופיינים

אטופיק דרמטיטיס - הקרויה גם "אסטמה של העור". היא מחלת עור מגרדת, דלקתית הפוגעת באיזור הפנים, פרקי הידיים, החלקים הפנימיים של המפרקים והברכיים, ונפוצה בעיקר אצל תינוקות. אצל 80% קיימת רמה גבוהה של IgE בנסיוב (מרכיב במערכת החיסון הקשור למצבים אלרגים). רבים מהם מפתחים הפרעה אלרגית אחרת כמו קדחת השחת, ריניטיס ואסטמה.


טיפול נטורופתי טבעי - אטופיק דרמטיטיס | אסטמה של העור

הסיבות לאטופיק דרמטיטיס, מבחינה נטורופתית, הם:

אי סבילות למזון
הסיבה העיקרית לאטופיק דרמטיטיס. אי סבילות למזון זו נגרמת על ידי מעי לא בשל. כשתינוק נולד, מערכת העיכול שלו עדיין לא בשלה ורק בזמן היניקה מתפתחת מערכת העיכול. עקב אי יניקה, הצגת מזון מוצק מוקדם מידי ובצורה לא מבוקרת המעי לא מתפתח בצורה תקינה ומאפשר למולקולות חלבון גדולות להיכנס לזרם הדם ולשפעל את מערכת החיסון - התוצאה היא גרד בעור.

היפוכלורדריה (תת חומציות בקיבה)
נפוצה בחולי אטופיק דרמטיטיס. היפוכלורידריה קיימת במצב זה בעיקר על רקע מחסור באבץ או אלרגיה למזון- יש קשר ישיר בין אלרגיה למזון להיפוכלורדריה כשהחומציות בקיבה נמוכה מזון לא מתעכל כמו שצריך, נוצרת דליפה של חלבונים מהמזון לדפנות המעי, משם לזרם הדם ואז נוצרת התגובה האלרגית.

רמות נמוכות של פרוסטגלנדינים
בבדיקת כדוריות לבנות יהיו רמות נמוכות של פרוסטגלנדינים שנובעים מחוסר בחומצות שומן חיוניות. חסר זה נובע בעיקר מחסר באבץ. האבץ חיוני לשפעול אנזים דלתא 6 דסטוראז, אנזים חשוב במטבוליזם חומצות השומן.


הטיפול הטבעי באטופיק דרמטיטיס

הטיפול הנטורופתי באטופיק דרמטיטיס מטפל בשורש הבעיה.

תזונה
הטיפול כולל דיאטת אלימינציה ואתגר הכוללת בהתחלה הורדת כול המרכיבים האלרגנים מהתזונה ואחרי שרואים הטבה בסימפטומים, איתגור הגוף בכול מזון בנפרד ובדיקה אם הסימפטומים חוזרים. במידה והסימפטומים חוזרים אחרי החזרת מזון מסוים לתזונה. אנו יודעים כי זה המזון הבעייתי שממנו צריך להימנע, לפחות לתקופת זמן ארוכה.

תוספי תזונה
תוספי מזון כגון אבץ וחומצות שומן חיוניות

צמחי מרפא
ישנם צמחי מרפא נהדרים לשימוש חיצוני להקלה לעור וכן יש לשקול לתת פורמולת צמחים לשימוש פנימי. צמחים כגון קלנדולה וקמומיל לשימוש חיצוני מקלים וכן קוואקר לשים על העור ועוד.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - אטופיק דרמטיטיס | אסטמה של העור

שאלה:
האם יש תוספי תזונה ספציפיים המועילים בהקלה ל אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)
תשובה:
ישנם תוספי מזון שיכולים להקל על המצב, כגון ויטמין C, אבץ וחומצת שומן בשם גלא, אך הם לא פותרים את הבעיה. פתירת הבעיה מתבצעת על ידי מציאת הגורם התזונתי לשפעול מערכת החיסון כשהתבטאות שלה זה הגרד.

שאלה:
האם נטורופתיה יכולה להעלים אטופיק דרמטיטיס?
תשובה:
אטופיק דרמטיטיס הינה אחת הבעיות שניתנות לפתרון דרך הנטורופתיה. טיפול יכול להביא להקלה גדולה ואף למנוע הישנות המחלה, בעיקר אצל ילדים. הנטורופתיה רואה את הבעיה הנ"ל כאלרגיה למזון מסוים. אלרגיה זו אין לאבחן על ידי מבחני מעבדה הקיימים כיום בשוק, ועל כן יש לעשות דיאטת "אלימינציה ואתגר" הכוללת בהתחלה הורדת כול המרכיבים האלרגניים מהתזונה ואחרי שרואים הטבה בסימפטומים החזרה של כול מזון בנפרד ובדיקה אם הסימפטומים חוזרים. במידה והסימפטומים חוזרים אחרי החזרת מזון מסוים לתזונה - אנו יודעים כי זה המזון הבעייתי שממנו צריך להימנע, לפחות לתקופת זמן ארוכה. חשוב לציין כי אטופיק דרמטיטיס מוחמר לעיתים קרובות כתוצאה מלחץ או מתח נפשי. טיפול נטורופתי שלם יכלול התיחסות לנושא המתח - לימוד טכניקות הרפייה והרגעה, שינוי צורת ההתיחסות למתחי היום-יום וכו'.


מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי באטופיק דרמטיטיס

הקשר בין ויטמין C, הנקה ואטופיק דרמטיטיס
תזונה עשירה בויטמין C אצל אם מניקה תוריד את הסיכון לאטופיק דרמטיטיס אצל התינוק

חלב פרה ואטופיק דרמטיטיס
תגובה אלרגית לחלב פרה ולחלב סויה אצל תינוקות עם אטופיק דרמטיטיס

תזונה ואטופיק דרמטיטיס
מחקר העוסק בקשר בין אטופיק דרמטיטיס ובין אלרגיה למזון וחוסר אבץ


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית