אני מקווה כי המידע בדף זה יהיה שימושי ומועיל עבורך.
באפשרותך להתחיל בתהליך הריפוי יחד איתי.
קביעת תור לפגישה: 050-7240203
לילך נהרי, נטורופתית מומחית
   
אובאיטיס - ריפוי | טיפול - מידע מפורט
מאת: לילך נהרי R.na C.hi נטורופתית מומחית
 

רקע כללי אודות - אובאיטיס
אובאיטיס הינה דלקת בתכולת העין, באיזור בעין הנקרא אובאה (ענבייה). איזור זה הינו השכבה בעין בין הסקלרה(לובן העין) והרטינה(רשתית העין). איזור זה כולל את האיריס(קשתית העין), גופי הסילירי והכורואיד (דמית).

גורמים לאובאיטיס:

אובאיטיס הינה דלקת בתוך העין המשפיעה על איזור האובאה, הענבייה. האובאה מספקת את רוב אספקת הדם לרשתית העין. הסיבות לאובאיטיס כוללת מחלות אוטאימוניות, זיהום או חשיפה לרעלים. יחד עם זאת, במקרים רבים, הסיבה לאובאיטיס לא ידועה.
הסוג השכיח ביותר לאובאיטיס הינו אובאיטיס אנטריורי, הכולל דלקת בחלקה הקדמי של העין. סוג זה של אובאיטיס לרוב כולל את איזור קשתית העין בלבד. הדלקת יכולה להיות שייכת למחלות אוטואימוניות אחרות כגון ראומטואיד ארטריטיס (דלקת פרקים שגרונית) או אנקילוסינג ספונדליטיס, אבל ברוב המקרים האובאיטיס מופיעה אצל אנשים בריאים. אובאיטיס יכולה להופיע רק בעין אחת והיא שכיחה יותר אצל צעירים ומבוגרים בגיל העמידה. מחלה אוטואימונית היא גורם סיכון לאובאיטיס.
סוג נוסף של אובאיטיס נקרא PARS PLANITIS ומיקומו בין קשתית העין לדמית. סוג זה מופיע בעיקר אצל גברים צעירים ואינו מקושר לשום מחלה. יחד עם זאת, מקרים בודדים הראו את הקשר בין סוג זה של אובאיטיס לבין מחלקת קרוהן וטרשת נפוצה.
אובאיטיס פוסטריאורי, אחורי, פוגע בעיקר בדמית. סוג זה של אובאיטיס יכול להתפרץ עקב זיהום כללי בגוף או להיות מקושר למחלה אוטואימונית.
הדלקת גורמת לאזורים מנוקדים צלקתיים בדמית וברשתית העין המובילים לירידה בראייה. רמת הירידה בראייה תלויה במיקום הצלקת. במרכז רשתית העין נמצא מקום הנקרא מקולה, האחראית לראייה החדה. אם מקום זה מצולק, הראייה נפגעת ברמה גבוהה.

אובאיטיס, הפוגעת בעין אחת או שתיים, יכולה להיות קשורה עם המחלות הבאות:
טוקסופלזמוזיס
היסטופלזמוזיס
שחפת
סרקואידוזיס
סיפיליס
איידס
CNV
טראומה
קוליטיס
ראומטואיד ארטריטיס
מחלת קוסאקי
הרפס זוסטר
אנקילוזינג ספונדליטיס
סנדרום בכצ'ט
פסוריאזיס
סנדרום רייטר

סימפטומים:

אדמומיות בעין
ראייה מטושטשת
רגישות לאור
נקודות שחורות וצפות בראייה
כאב בעין

הסימפטומים יכולים להתפתח מהר.

סיבוכים אפשריים:
גלאוקומה
קטרקט
נוזלים ברשתית
הפרדות רשתית
עיוורון\איבוד ראייה


טיפול נטורופתי טבעי - אובאיטיס
לרוב לא ידוע מה הגורם להיווצרות הדלקת במחלת האובאיטיס. מטרת הטיפול הקונבנציונלי להוריד את רמת הדלקת, לרוב על ידי סטרואידים, על מנת למנוע נזק לעין, וכן למנוע את סיבוכי האובאיטיס. מטרת הטיפול הנטורופתי זהה - הורדת רמת הדלקת ותמיכה בתאי העין על מנת למנוע נזק ואיבוד ראייה. יתרון הטיפול הנטורופתי שהוא אינו מלווה בתופעות לוואי, בניגוד לסטרואידים, שלהם תופעות לוואי רבות ואף הרסניות.

תזונה אנטי דלקתית:
חומצות שומן חיוניות הן מתווכות חשובות בדלקת מפני שהן יכולות ליצור פרוסטגלנדינים, טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים מקומיים המשפיעים על רמת הדלקתיות בגוף. ניוד של קליטת השומן יכול להגביר או להפחית באורח משמעותי את הדלקת בהתאם לסוג חומצת השומן. אכילה של חומצות שומן מורידי דלקת ולקיחה של חומצות שומן כתוספי תזונה, יכולה להפחית בצורה משמעותית את רמת הדלקתיות בעין.

תזונה אנטיאוקסידנטית:
פיטוכימיקלים הינם חומרי הצבע הנמצאים באופן טבעי בעולם הצומח. הם נוגדי חימצון חזקים ביותר בטבע והשפעתם חזקה יותר מלקיחת ויטמינים ומינרלים בודדים (כגון E, בטא קרטן, C וסלניום) ויותר ספציפית.הם עובדים על רקמות שונות ועל אנזימים ואיזואנזימים (תת קבוצה) .
הפלבנואידים, סוג של פיטוכימיקלים, צובעים בעיקר פירות ופרחים ונמצאים בפירות וירקות שצבעם עז, כגון, פירות יער, ענבים שחורים, דובדבנים ועוד. תפקידם לשמור על הצמח מפני גורמי חימצון. יש למעלה מ 4000 מינים של פלבנואידים שונים. לפלבנואידים כושר אנטי דלקתי מאוד משמעותי.
בעין יש ריכוז גבוה במיוחד של פלבנואידים. ריכוז גבוה זה נועד לשמור על העין מפני חימצון. מצב דלקתי משחרר רדיקלים חופשיים, המזיקים לעין. הפלבנואידים, בעלי פעילות אנטיאוקסידנטית, מונעים את החימצון של הרדיקלים החופשיים.
פיטוכימיקל חשוב נוסף הוא הקרטנואיד הנמצא בפירות וירקות כתומים כגון גזר, בטטה, דלעת וכולי. את הפיטוכימיקלים והאנטיאוקסידנטים מומלץ לצרוך מהמזון, אך במקרים מסוימים יש גם לקחת כמויות מרוכזות כתוסף מזון.

צמחי מרפא:
לצמחי מרפא רבים יש פעולה משמעותית נגד דלקת, ולכן הם מהווים אמצעי טיפול נאותים באובאיטיס.
לחולי אובאיטיס, הלוקחים סטרואידים לתקופות ארוכות, צמחי המרפא יכולים לשפר את התפקוד או ההפרשה של הקורטיזון בגוף ובכך להקטין את הצורך בכמות הסטרואידים. חולים שהרבו להשתמש בקורטיקוסטרואידים (כגון פרדניזון) או אילו המבקשים להקטין את המינון, זקוקים להשתמש בצמחי מרפא המונעים ו\או הופכים את ההשפעה הניוונית של תרופות אלו על בלוטת האדרנל.
פורמולת צמחים יש להתאים אישית לכל חולה. חלק מצמחי המרפא המקושרים עם מחלה זו הם בילברי, ג'ינקו בילובה, טומריק גליצריזה ועוד, שהם בעלי פעילו אנטיאוקסידנטית ונוגדת דלקת עם אפיניות לעין.שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - אובאיטיס
שאלה:
אני סובלת מאובאיטיס (דלקת בלשכת העין). האם יש לכך טיפול נטורופתי?
תשובה:
ניתן בהחלט לשפר מצבו של חולה אובאיטיס ואף להביא לרמיסיה מוחלטת. הטיפול הנטורופתי באובאיטיס יתבסס על תזונה אנטי דלקתית להוריד את רמת תגובת הדלקתיות בעין. בנוסף, ישנם צמחי מרפא ספציפים אנטי דלקתיים לעין ותומכים בעין על ידי העלאת הריכוז של אנטי אוקסידנטים בעין.

שאלה:
התפרצה לי מחלת אובאיטיס ולאחר בדיקות מרובות לא נמצאה הסיבה למחלה. בתקופה שהאובאיטיס התפרץ, הייתי מאוד לחוץ וחרד. יש קשר בין הדברים?
תשובה:
ישנם סיבות שונות להתפרצות האובאיטיס, כגון, מחלות אוטואימוניות, מערכת חיסונית לקויה ועוד. יחד עם זאת, בחלק מחולי האובאיטיס לא נמצאת סיבה ברורה למחלה. אין הוכחה מדעית לקשר בין מתח להתפרצות אובאיטיס, אך ידוע כי במצבי מתח קיצוניים מערכת החיסון נחלשת והגוף חשוף יותר לחלות.

שאלה:
מה זה בדיוק אובאיטיס והאם היא מלווה בסימפטומים נוספים? אני סובלת מכאבי בטן ושילשולים מזה חודשיים האם לדעתך יש קשר לדבר?
תשובה:
אובאיטיס הינה דלקת בתכולת העין, באיזור בעין הנקרא אובאה (ענבייה). איזור זה הינו השכבה בעין בין הסקלרה(לובן העין) והרטינה(רשתית העין). איזור זה כולל את האיריס(קשתית העין), גופי הסילירי והכורואיד (דמית). ישנם מקרים בהם מצאו קשר בין הופעת האובאיטיס לבין מחלת הקרוהן. אני ממליצה לך להבדק אצל רופא.


נושאים ותחומים קשורים ל אובאיטיס
אינדקס מחלות | אינדקס מזונות | צמחי מרפא לטיפול במחלות כרוניות | סוכרת סוג 2
 

 
טיפול נטורופתי | נטורופת | מרפאה נטורופתית  
מרפאה נטורופתית | נטורופת | ריפוי טבעי
 
מרפאה לרפואה טבעית
 
מרפאה לרפואה טבעית